MUHABBET KUŞU HASTALIK BELİRTİLERİ

Aşağıdaki belirtilerin biri ya da birkaçı muhabbet kuşunuzda bulunuyor ise mevcut hastalıklardan herhangi birine yakalanmıştır. Muhabbet kuşu hastalık belirtileri yazımızı sizin ve sevimli dostlarımız için kaleme aldık.

Uyuşuklukta artış: Uykuya dalmadıkça, en ürkek muhabbet kuşları bile uzun süre sessiz ve hareketsiz kalmazlar. Uyuşukluğun ilk belirtileri, kendisini genellikle uyaran şeylere yani size , yemeğe ya da eşine karşı ilgisizliğini göstermesi olabilir.

Gün boyunca uyumak: Bu, gece boyunca meydana gelmiş olan dış rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilir. Ama bunu göz ardı ederseniz, uykulu olma hali bir hastalığın belirtisi olacaktır. Bir olasılıkda, tüy akarlarının istilasıdır ve kan emiciler onu bütün gece uyanık tutar.

Kabarık tüyler :  Bu, kuşun üşüdüğü anlamına gelir ve iki şeyden birini gösterir ya kafesin ortamı biraz soğuk yada kuş rahatsız. Üşümüş bir muhabbet kuşu da titreyebilirde.

Muhabbet Kuşu Hastalık Belirtileri

Aşırı ciyaklama: Kuşunuz sürekli alarm halindeyse ve sürekli ciyaklıyorsa, tehlike altındadır. (Bazı zamanlar ilgi görmediğinde de bunu yapabilir) Görünür bir belirti olmayabilir, ancak çevrede onu endişelendirecek hiçbir şey olmadığından eminseniz, acı içinde olduğu sonucuna varabilirsiniz.

Tünek davranışında değişiklik: Tünek yerine aniden yerde dinlenmeye başlayan bir kuş ya bir kanadını incitmiştir ya da tüneyemeyecek kadar halsizdir. Bir diğer daha az şiddetli olan sorun belirtisi, her zaman tek ayak üstünde uyuyan bir muhabbet kuşunun aniden iki ayağı üstüne tünemiş olmasıdır.

Kirlenmiş kıç bölgesi: Islak veya yapışkan dışkı genellikle sağlık sorununa işaret eden bir belirtidir.

Dışkılar: Muhabbet kuşunuzun normal, sağlıklı kakasının ‘yanmış patlamış mısır’ görünümüne aşina olmanız gerekir. Normalden farklı oluşan herhangi bir durum, bir şeylerin yanlış gittiğinin belirtisidir. Bunun istisnası, kuluçkaya yatan bir dişi kuştur: dışkıları görünüşünü değiştirebilir ve bu bir hastalık belirtisi değildir. Not: Bazı muhabbet kuşu pelet yemleri dışkıları boyayan renklendirici içerir. Bu, sağlıklı bir dışkı teşhisini daha zor hale getirdiği için bu tür yemlerden kaçınılması gerekir.

Gevşek Dışkılar: Bazen bir muhabbet kuşu, tat aldığı bir gıda maddesini  fazla yenmesi halinde ishal olabilir. Bu yüzden bunu aklınızda bulundurun. Böyle bir handikap belirlenemiyorsa, gevşek yapılı kaka bir hastalık veya parazit belirtisidir.

Dışkıda sıvı var: Bu normaldir – muhabbet kuşu az miktarda sıvı idrar salgılar, ancak dışkıların çoğu talaş veya kağıdın üzerine düşeceği için bunu fark etmeyebilirsiniz bile. Yine de aşırı idrar endişelenmenize yetecek bir nedendir. Bir önceki maddede belirtildiği gibi dışkı belirli durumda gevşeyebilir, ancak normalde katı maddenin etrafında ıslak bir halka olarak görülecektir. Bu sıvıdan normalden daha fazla varsa, bir veteriner hekimle konuşun.

Rengi bozulmuş yeşil dışkı:  Dışkısı genellikle kahverengi veya siyah olan bir kuştaki yeşil dışkı, muhabbet kuşunun yeterince beslenmediğini gösterir. Bunun nedeni stresde olabilir ya da genç bir kuşun zayıd diyet nedeniyle yetersiz beslenmesi olabilir. Ayrıca, kuşun kursağındaki bir enfeksiyonun belirtisi de olabilir.

Rengi bozulmuş kırmızı dışkı: Dışkıdaki koyu kırmızı renk muhtemelen kandır ve bir bağırsak probleminden kaynaklanır (ancak kuşunuzun kiraz, çilek veya pancar yemiş olup olmadığından emin olun bunlar dışkıda kırmızı lekeler oluşturur ve bu kesinlikle sorun değildir).

Rengi bozulmuş yeşil ve sarı Dışkı: Bu, karaciğer hastalığının bir belirtisidir ve yeşil renklenmeye safra neden olur.

Dışkıda sindirilmemiş yiyecek: Bu bağırsak parazitlerinin varlığını gösterir. Muhabbet kuşu bu durum için henüz tedavi görmüşse, sistemi basitçe temizleniyordur ve sorun birkaç gün içinde ortadan kalkacaktır. Tedavi görmediyse, tedavi görmesi gerekiyordur.

Kusma: Hastalığın bir sonucu olarak rahatsız halde olmak, bu durum muhabbet kuşunun bir civciv/eş ikamesi yerine tohumu kursağından geri çıkarma alışkanlığıyla karıştırılmamalıdır. Hasta bir kuşun kusmuğu ıslak olur ve genellikle çenesini ve göğsünü pisletir. Kusmanın nedenleri çeşitlidir, bu nedenle hızlı bir şekilde profesyonel bir teşhis almanız gerekir.

Kirli burun delikleri veya burun akıntısı: Sağlıklı bir muhabbet kuşunun cere bölgesinde ıslak veya kuru herhangi madde yapışmış halde bulunmaz.

Sıcak ayaklar: Bu konu, bir muhabbet kuşunun parmağınıza konduğu zamanki ayak sıcaklığına aşina olmanızı gerektirir: sıcak ayaklar genellikle bir hastalık belirtisidir (genel olarak böbrek sorunları). Bununla birlikte, obez bir kuşun da daha sıcak ayakları olacaktır. Bu kuşun sağlıklı yiyecek alımını artırması ve yağlı tohumları veya atıştırmalıkları azaltması gerektiğine dikkat edin. Stresli veya aşırı egzersiz yapan bir kuşun ayakları da sıcak olacaktır, bu yüzden sağlığı hakkında bir karar vermeden önce sakinleşmesini bekleyin.

Muhabbet Kuşu Hastalık Belirtileri 2

Soğuk ayaklar : Bu semptom, hastalıktan kaynaklanıyorsa bu duruma halsizlik, kabarık tüyler ve titreme eşlik edecektir. Not: Banyodan yeni çıkmış bir muhabbet kuşunun ayakları da soğuk olabilir, ancak bu endişelenecek bir şey değildir.

Şişmiş veya ağrılı gözler: Muhabbet kuşunun göz çevresindeki alan şişmişse veya herhangi bir göz akıntısı varsa veteriner hekim müdahalesi gerektirir. Altta yatan sorun, bir dizi bakteriyel, viral veya fungal enfeksiyondan biri olabilir.

Başta ve yüzde yapışkan tüyler : Bu, muhabbet kuşunun kursağının enfeksiyon kaptığını gösterebilir. Bu durumda, yemek yiyemeyecek ve veteriner hekim müdahalesi olmadan çok çabuk ölecektir.

Tüylerdeki kan: Bu kuşun yaralandığını gösteriyor. Kendini zayıf hissedecektir ve antibiyotiğe ihtiyacı olabilir. Bu, muhabbet kuşu hastalık belirtileri açısından önemli bir yere sahiptir çünkü sevimli dostumuzun küçük bedeni kansızlığa dayanamayabilir. Kanayan bölgeye mısır nişastası kompresi uygulamak tavsiye edilen uygulamalar arasındadır.

Topallama: Muhabbet kuşu bacağını veya ayağını incitmiştir. Hiçbir yerinin kırılmadığından emin olmak için röntgen ile kontrol edilmesi gerekecek.

Aşırı büyümüş gaga veya ayak tırnakları: Bu, genellikle karaciğer problemleriyle bağlantılı bir hastalık belirtisidir.

Deforme veya şekilsiz gaga: Aşırı gelişmiş bir gaga, muhabbet kuşunun akarlar tarafından istila edildiğinin bir başka olası işaretidir (örn. Cnemidocoptes pilae). Etkilendiğinde muhabbet kuşunun gagası çok büyüyebilir veya deforme görünebilir. Bu yüzden tedavi edilmelidir.

Hızlı nefes alma: Bu aşırı ısınmadan kaynaklanıyor olabilir; ama aynı zamanda bir hastalık belirtisidir. Muhabbet kuşunun gagası her zaman açıksa, nefes alırken herhangi bir hışırtı veya tıklama sesi duyuyorsanız veya her nefeste kuyruğu aşağı yukarı seğiriyorsa, sorun var demektir.

Muhabbet kuşu hastalık belirtileri adlı yazımızın sonuna geldik. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz :)

Bu yazımızda ilginizi çekebilir: Muhabbet Kuşu Ne Yer – Rehberi

Kaynak

E-POSTA LİSTEMİZE KATILIN

!! Güncel bilgilerden haberiniz olsun !! *


Kayıt İçin Teşekkürler

Birşeyler yanlış gitti.