MUHABBET KUŞU CİNSİYET AYRIMI

Muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı bir diğer deyişle sevimli dostlarımızın erkek mi yoksa dişimi olduğu, sahipleri tarafından oldukça merak edilen bir konu. Bu yazımızda erkek kuşları dişi kuşlardan nasıl ayırt edebileceğinizi size anlatacağız.

Yetişkin muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı küçük yavrulara göre daha kolaydır. Bu yüzden öncelikle kuşunuzun hangi yaş grubunda olduğuna karar vermeniz gerekir.

Kuşunuz yetişkin mi yoksa yavrumu ?

 • Çoğu yavru muhabbet kuşu çeşidinin alnından ceresine doğru çizgili bir alan bulunur. Muhabbet kuşunuzun alnında bu sıralı çizgiler var ise yavru olduğundan emin olabilirsiniz. Aranması gereken bir diğer özellikte, turuncu gagalı civcivlerde bulunmasa da, kuşun gagasının ucunda koyu renkli bir bölgedir.
 • Ayrıca yavru muhabbet kuşlarında irisin etrafında beyaz halka bulunmaz. Türlerin çoğunda olgunlaştıkça gözlerinde beyaz halka oluşur fakat bazılarında oluşmaz ( Çekinik parçalı, Kara gözlü düz renk, Alman deve tüyü -fallow- ve inolar). İris halkası yaklaşık 4-6 ayda gelişir, bu nedenle muhabbet kuşunuz bu çeşitlere ait değilse ve ona kısa bir süredir sahipseniz, iris halkasının olmaması onun hala genç olduğunu gösterir.

Yukarıdaki resimde yavru kuşlardaki farklı derecelerde olan alın çizgilerini ve iris halkası olmayan tek renkli siyah gözlerini görebilirsiniz. Yetişkinler, alın çizgilerini, gaganın koyu ucunu kaybedecek ve gözlerinde bir iris halkası oluşacaktır (yukarıda bahsedilen çeşitlere ait olmadıkça).

Bazen sizi şaşırtacak farklılıklar olabilir. Bazı türlerde özellikle opal dominant benekli muhabbet kuşlarında bazı beneklenmeler görülebilir. Bu durum tüy dökümünden sonraki zamanda alnında silik noktalanmalar şeklinde belirebilir. Bu gösteri tipi muhabbet kuşlarında daha yaygındır ve genellikle yavru kuşların sahip olduğu sıralı çubuklar gibi değildir, aşağıdaki resimdeki kuşta olduğu gibi daha dağınık ve rastgele olur. Ve yukarıda da bahsedildiği gibi, bazı türlerde asla iris halkası oluşmaz.

muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı (2)

Şüphe içinde kalırsanız göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer özellikte yavru muhabbet kuşları yumuşak ve kabarık görünümlü tüylere sahiplerdir ve sonradan tüyleri daha parlak ve sıkı hale gelir. Yavru tüyleri öncelikle kendisini sıcak tutması içindir, ancak yetişkinlerde dış dünyada uçuş ve korunmaya da yardımcı olur.

Kuşunuzun yaşını hiçbir şekilde tahmin edemiyorsanız, hem yetişkinler hem de yavru kuşlar için bilgileri gözden geçirebilir veya birkaç ay bekleyip herhangi bir değişiklik olup olmadığına bakabilirsiniz.

Yetişkin Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı:

Dişi muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı:

 • Yetişkin dişilerin cere rengi beyazımsı maviden koyu kahverengine kadar değişebilir.
 • Aşağıdaki dişilerde görüldüğü gibi üreme mevsiminde cere renkleri değişir. Genellikle daha koyu ve pürüzlü bir yüzeye sahip olur ve daha şişkin bir şekle dönüşür.

muhabbet kuşu dişi

Erkek muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı:

 • Erkek muhabbet kuşlarında en yaygın şekilde berrak parlak mavi cere bulunur. Üreme mevsiminde daha koyu bir hale gelebilir. Diğer zamanlarda solabilir. Yavru dişi kuşlarda görülen beyazımsı mavi hale kesinlikle gelmez.

Muhabbet Kuşu Cinsiyet Tayini 4

 • Diğer görülen cere rengi pemebemsi bir renktir. Bu, kırmızı gözlü tüm çeşitlerde ve yetişkinlerde, iris halkası bulunmayan koyu gözlü çeşitlerde (çekinik parçalı, deve tüyü, dantel kanatlılar ve kara gözlü düz renklerde) mevcuttur.

Aşağıdaki resimde pembemsi cereli erkek muhabbet kuşları gösterilmektedir. Sağ taraftakinde daha ince farklılıkları gösteren çekinik parçalı kuş var. Erkeklerin cereleri pürüzsüz ve hafif kubbelidir. Dişilerdeki gibi pürüzlü hale gelmesi sorunlara işaret edebilir.

Muhabbet Kuşu Cinsiyet Tayini 5

Alttaki resme bakarsanız, burada bir çift yabani muhabbet kuşunun resmi var. Bu, erkek ve dişi farklılıklarını açıkça gösteren güzel bir görüntü.Muhabbet Kuşu Cinsiyet Tayini

Yavru Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı:

Yavru muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı yapmak  yetişkinlerdekine göre daha zorlayıcıdır. Bazılarında yavruluktan çıktıktan sonra cinsiyet çok nettir fakat genelde netleşmesini beklemek için onlara birkaç hafta vermek gerekir. İşte yavru muhabbet kuşlarında dikkat edebileceğiniz birkaç önemli nokta.

 • Burun deliğini çevreleyen donuk, parlak olmayan beyaz bir halka, dişi cinsiyetin iyi bir göstergesidir.
 • Genellikle beyaz halkayı çevreleyen açık mavi bir bölge görürsünüz bu erkek olduğunun işareti değil dişi olduğunun belirtisidir.
 • Dişilerin ceresi daha düz görünme eğilimindeyken, erkeklerin ceresi yuvarlak ve şişkin görünümlü olacaktır.

Aşağıda genç dişilerin bazı fotoğrafları bulunmaktadır. En soldaki kuş biraz daha yaşlıdır ve cere rengi kahverengi olmaya başlamıştır.

muhabbet kuşu gençler

 • Erkek yavru muhabbet kuşlarında burun deliğinin etrafında beyaz halka bulunmaz ve cereleri genellikle pempe ya da mor tonlarındadır. Cereleri yetişkin erkeklerdeki pembe cereye çok benzer.
 • Bu yüzden yavru muhabbet kuşlarında pembe cere erkek cinsiyete açık mavi renk cere ise dişi cinsiyete işaret eder.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir: Muhabbet Kuşu Hastalık Belirtileri

Kaynak

E-POSTA LİSTEMİZE KATILIN

!! Güncel bilgilerden haberiniz olsun !! *


Kayıt İçin Teşekkürler

Birşeyler yanlış gitti.