MUHABBET KUŞLARINDA ANORMAL DIŞKILAMA

muhabbet kuşlarında anormal dışkılama

Muhabbet kuşlarında anormal dışkılama hastalıklarında genellikle fizyolojik bir takım değişiklikler olur. Herhangi belirli bir hastalık için spesifik olmamakla birlikte, dışkının renginde, sıklığında, hacminde, sululuğunda veya karakterinde meydana gelen bir değişiklik, acil veteriner hekim müdahalesini gerektiren bir sorunu gösterebilir.

Normal Bir Dışkılamanın Yapısı Nasıl Olmalıdır ?

Normal bir dışkılamanın üç bileşeni vardır. Birincisi dışkının en büyük bölümünü oluşturan tortulu alandır (feces). Çoğu evcil kuş için bu, dışkıların yeşilden kahverengiye kadar değiştiği katı kısmıdır. Renk beslenmiş olunan yiyeceğin türüne görede değişebilir. İkinci alan ise ürat bileşeni yani katı ürin kısmıdır. Üratlar genellikle beyazdır. Genellikle sahipler tarafından bilinmeyen üçüncü kısım ise berrak bir sıvıdan oluşan idrar bileşenidir. Dışkıların değerlendirilmesi evcil kuşlarda hastalık veya sağlık için önemli bir ipucu olduğundan, sahiplerin kuşlarının normal dışkılarına aşina olmaları önemlidir.

muhabbet kuşu normal dışkılama

Muhabbet Kuşlarında Anormal Dışkılamanın Yapısı Nedir ?

Basitçe söylemek gerekirse kuşunuzun normal (beslenmeye bağlı olanlar dahil) dışkısının görünümüne aşina iseniz. Bu durumda oluşan herhangi bir sapma kuşunuz için anormaldir ve veteriner hekime muayene ettirmek gereklidir. Normalde muhabbet kuşlarında anormal dışkılama olduğunda aşağıdaki belirtilerden birini görmeniz muhtemeldir.

  • Dışkılama sayısında artış
  • Dışkılama sayısında azalma
  • Ürat bileşeninin (beyaz kısım) renginde veya dokusunda değişiklik
  • Kabarcıklı görünüme sahip dışkılar
  • Çok sulu dışkılama – sıvı bileşende artış
  • Dışkıda kanın varlığı

Çoğu zaman, muhabbet kuşu sahipleri kuşlarının ishal olduğunu belirttiklerinde, aslında kuşların dışkılarında daha fazla su olduğu ve dışkı bileşeninde gerçek bir değişiklik olmadığı durumu vardır. Kuşlarda gerçek ishal nadirdir. Kuşlarda anormal dışkıların en yaygın belirtisi aslında poliüridir (çok fazla idrar).

Muhabbet Kuşlarında Anormal Dışkılama ya Ne Sebep Olur ?

Birçok hastalık dışkıda değişikliklere neden olabilir. Aynı zamanda ne ile beslendiğide dışkıları etkiler. Örneğin, kuşunuza birkaç yaban mersini verdiyseniz, dışkıları muhtemelen kısa bir süre için mavi veya mora dönüşecektir. Diyetin sabit kaldığını varsayarsak, muhabbet kuşlarında anormal dışkılama nın yaygın nedenleri arasında bağırsak hastalıkları, böbrek hastalığı, karaciğer hastalıkları, bakteriyel veya viral enfeksiyonlar ve parazitik enfeksiyonlar yer alır. Karaciğer hastalığının yaygın bir nedeni olan Chlamydiosis veya Papağan Ateşi, bazı kuşlarda limon yeşili dışkı üretilmesine sebep olur. Bu durumda hem dışkı hem de urat bileşenleri yeşil olabilir. Ağır metal (genellikle kurşun) zehirlenmesi olan bazı kuşlar, idrarda veya dışkıda kan bulunması nedeniyle kırmızı veya siyah dışkı üretebilir. Aynı zamanda aç kalmasıda koyu renkli dışkılama yapmasına neden olur.

Muhabbet Kuşlarında Anormal Dışkılama ya Neyin Sebep Olduğunu Veteriner Hekim Nasıl Bilebilir ?

Veteriner hekiminiz, anormal dışkılara herhangi bir iç hastalığın neden olup olmadığını belirlemek için kan testleri ve röntgenler dahil olmak üzere çeşitli testler yapabilir. Daha da önemlisi, mantar, anormal bakteriler ve diğer anormal hücreleri test etmek için Gram boyama adı verilen özel bir tür boyayla boyandıktan sonra mikroskop altında dışkı değerlendirmesi yapılabilir. Parazitleri kontrol etmek için dışkıların mikroskobik incelemesi (doğrudan dışkı smear testi olarak adlandırılır) yapılabilir veya bir bakteri veya maya enfeksiyonundan şüpheleniliyorsa dışkılar kültürlenebilir.

Muhabet Kuşum Tedavi Edilebilir Mi?

Teşhise bağlı olarak, anormal dışkıları olan çoğu kuş, anormal dışkıların nedeni belirlendikten sonra başarılı bir şekilde tedavi edilir. Önerilen testlere rıza göstermede işbirliği, veteriner hekiminizin kuşunuzu doğru şekilde teşhis etmesine ve tedavi etmesine izin vermede kritik öneme sahiptir.

Kuşunuzun dışkısında değişiklik olduğunu düşünüyorsanız, bir veteriner hekime mutlaka danışın.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir: Muhabbet Kuşu İsimleri 200+ Adet

Kaynak

E-POSTA LİSTEMİZE KATILIN

!! Güncel bilgilerden haberiniz olsun !! *


Kayıt İçin Teşekkürler

Birşeyler yanlış gitti.