MUHABBET KUŞU NE YER VE NASIL BESLENİR ?

Her kuş sahibi evcil hayvanının mümkün olan en iyi yaşama sahip olmasını ister ve muhabbet kuşu ne yer sorusuna yanıt arar. Sağlıklı beslenmesi diğer bir deyişle kaliteli şekilde muhabbet kuşu besleme onu mutlu ve canlı tutmanızın en iyi yoludur. Beslenme açısından dengeli bir diyet, her gün ihtiyaç duyduğu doğru besinleri almasını sağlayacaktır. Yanlış besleme, beslenme dengesizliklerine ve nihayetinde hastalığa ve aşırı durumlarda ölüme yol açabilir. Ancak onu doğru beslemeyi öğrenirseniz mutlu ve sağlıklı bir yaşama kavuşacaktır.

Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenir

Pelet yemler alın. Bir muhabbet kuşu ne yer sorusuna karşın temel unsurlardan biri pelet yemlerdir. Bir petshoptan muhabbet kuşları için uygun peletler satın alabilir ve muhabbet kuşu besleme hedefinizi gerçekleştirebilirsiniz. Peletler, muhabbet kuşunuzun beslenmesi açısından dengeli bir diyete sahip olmasının en iyi yoludur çünkü kuş için birçok besin içerirler.

 • Pelet yemleri satın aldığınızda, içinde herhangi bir koruyucu, ilave şeker, yapay renklendirici veya yapay tatlandırıcılar bulunmadığından emin olun. 
 • Peletler, muhabbet kuşu bakımı için en iyi seçenektir çünkü en lezzetli parçaları seçemez ve sağlıklı parçaları geride bırakamaz.

Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenir 2

Ayçekirdeği ile beslemeyi deneyin Muhabbet kuşu besleme için iyi bir seçenekde çekirdeklerdir. Ancak muhabbet kuşunuzun çekirdeği çok fazla yemesine izin vermemelisiniz çünkü bu bir kuşun ömrünü kısaltabilir. Bunun nedeni, çoğu çekirdek karışımının kuşunuzun ihtiyaç duyduğu yeterli besinleri sağlamaması ve kanser, obezite ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilmesidir.

 • Çekirdekler, muhabbet kuşunuzun diyetinin yalnızca 1 / 6’sını oluşturmalıdır

 

Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenir 3

Meyve ve sebzeleri kullanın. Meyve ve sebzeler muhabbet kuşu besleme açısından çok önemli bir yer tutar . Her gün koyu yeşil veya sarı sebzeler verilmelidir. Elma, kabak, üzüm, havuç, maydanoz, brokoli, mango, tatlı patates, kabak ve ıspanak gibi meyve ve sebzeleri deneyin. Meyveleri ve sebzeleri muhabbet kuşunuza çiğ olarak verin, çünkü pişirmek hayati besinleri ortadan kaldırır.

 • Muhabbet kuşunun tercih ettiği besin herhangi bir şekilde servis edilebilir; bunlar doğranmış, parçalanmış, dilimlenmiş, püre haline getirilmiş veya bütün olabilir. Muhabbet kuşunuzun en çok sevdiği yolu bulana kadar birden fazla yol deneyin.
 • Muhabbet kuşunuzun iki saat sonra yemediği besini kafesten çıkarın, çünkü kesilmiş, çiğ sebzeler çabucak bozulabilir.
 • Kuşunuza toksik olduğu için asla beslememeniz gereken bazı meyve ve sebzeler vardır. Bunlar avokado, meyvelerin çekirdekleri (elma çekirdekleri siyanür içerir ve özellikle zehirlidir), çikolata, sarımsak, soğan, mantar, pişmemiş fasulye, ışgın ve domates yaprakları ve saplarıdır.

Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenir 4

Muhabbet kuşunuzu tahıllar ile besleyin. Birçok hayvan sahibi ve yetiştirici, en iyi şekilde muhabbet kuşu beslenmek için ekstra bir muamele olarak onları “yumuşak yem” olarak adlandırılan ıslatılmış tahıl karışımı ile besler. Kinoa, esmer pirinç, bulgur veya arpa dahil olmak üzere istediğiniz tüm tahılları ekleyebilirsiniz. Daha ilginç hale getirmek için tahıllara organik doğal bal, meyve veya sebze de ekleyebilirsiniz.

 • Tahılları bir tabağa dökün ve suyla ıslatın. Şişirdikten sonra suyu boşaltın muhabbet kuşunuza servis edin :)

Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenir 5

Haşlanmış yumurta ve rendelenmiş peynir sağlayın. Bu uygulama bir muhabbet kuşu beslemek için alışılmadık gibi görünse de onun için harika bir protein kaynağı sağlar. Aynı zamanda diyetine biraz çeşitlilik katar ve her zaman sağlıklı olan faydalı besinler sağlar.

 • Bununla birlikte, bu özel ikramları sınırladığınızdan emin olun. Asla bir seferde yarım çay kaşığını geçecek kadar beslememelisiniz.

BESİNLERİN NİTELİĞİ NASIL OLMALI ?

Taze Besinler

Besinleri taze ve çeşitli tutun. Muhabbet kuşu beslemek için birçok farklı seçeneğiniz olmalıdır. Genel bir kural olarak muhabbet kuşunuzu yemler ve peletlerle her gün besleyin. Meyveler, sebzeler ve yumuşak yiyecekler ona her iki günde bir veya tercihen her gün verilmelidir. Yumurta veya peynir haftada ya da iki haftada bir yedirilmelidir.

 • Seçenekleri taze tutmanın yanı sıra, yemliğindeki yiyecekleri taze tutmak adına her gün değiştirmelisiniz. Yeni yiyecek eklemeden önce her zaman eski yiyecekleri çıkarın. İsraf etmek istemiyorsanız hergün yiyeceği kadar da koyabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenir

Uygun bir yemlik kullanın. Muhabbet kuşu beslemek için onun ihtiyaç duyduğu her an yemliğine erişebilmesi gerekir. Bir muhabbet kuşu 24 saat yemeden kalırsa  hastalanabilir, bu nedenle yemeğine her zaman erişebilmesi gerekir. Kap çok derin olmamalıdır, böylece muhabbet kuşunun yiyeceğe ulaşmak için çok derine inmesine gerek kalmaz. Aynı zamanda  içebilmesi için suyuda yakın bir yerde olmalıdır.

Mürekkep Balığı Kemiği

Bir mürekkep balığı kemiği ve  mineral blok sağlayın.  Muhabbet kuşu bakımı açısından mürekkep balığı kemiği ve mineral bloklar muhabbet kuşunuz için gereklidir. Kuşunuzun başka yerlerden alamayacağı gerekli mineralleri ve besinleri içerirler. Mürekkep balığı kemiği kafese, yumuşak tarafı kuşa bakacak şekilde yerleştirilmelidir, böylece kemiği gagasıyla kazıyabilir.

 • Düşerek kirlenirse, ya da da ıslanırsa, onları atın ve taze olanını temin edin. 
 • Bunlar aynı zamanda besinsel açıdan kuşa zenginleştirme faaliyetleri sağlar. Muhabbet kuşları üzerlerine tünemeyi sever ve bazen onları parçalara ayırır. Temiz ve kuru kaldıkları sürece onlarla ne isterse yapsınlar. Onları ne zaman kullanması gerektiğini bilecektir, bu yüzden bir süre dokunmazsa endişelenmeyin. Yemekleri ona şu an için yeterli besin sağlıyor olabilir.

 

obezite

Obeziteyi önleyin. Muhabbet kuşunuzun egzersiz yapmak için evinizde geniş bir kafes alanına veya odaya ihtiyacı vardır. Aşırı yemesini önlemek için kuşunuzun günlük beslenme alışkanlıklarına da dikkat etmelisiniz. Bu obeziteye yol açabilir. Obez bir kuş, aerodinamik görünümünü kaybeder ve uyuşuk hale gelebilir ve sağlık sorunları yaşayabilir.

 • Deneyimli bir kuş veteriner hekimi muhabbet kuşunuzun fazla kilolu olup olmadığını belirlemenize ve eğer öyleyse ona nasıl yardım edeceğinize karar vermenize yardımcı olabilir.

Yiyecekleri dengeli vermeye çalışın Muhabbet kuşlarının çok hassas sistemleri vardır. Yemeğinde herhangi bir değişiklik, uzun bir sürede kademeli olarak yapılmalıdır. Tohum karışımlarını değiştirmek istiyorsanız, her gün yeni karışımdan biraz daha ekleyin ve tamamen yeni yiyeceğe geçene kadar eski karışımdan biraz daha alın.

 • Bir diyette muhabbet kuşu ne yer ve  nasıl beslenir ? Tek bir öğünde bir anda değil, zaman içinde dengelenmelidir. Ona aynı anda, genel olarak beslediğiniz tüm farklı yiyecek türlerini vermeyin. Onu beslemek için genel kuralları izleyin ve zamanla yemeğini değiştirin. Onu aynı anda birçok yem ile beslemek, aşırı yemeye ve kuşunuzu mutsuz veya hasta hale getirebilir.

besleme

Yemesini Sağlayın Muhabbet kuşunuz yemek istemeyebilir, bu da yiyeceklerin sunumuna veya onu beslediğiniz şeylere bağlı olabilir. Taze yiyecekleri yemeyecekse, sebzeleri ve meyveleri doğrayın ve boş bir yem kabına koyun. Birkaç yeşil yaprak veya üzerine yapıştırılmış çok sevilen başka bir besinle tabağı kafesine asın.

 • Muhabbet kuşunuz nihayet beğenene ve tüm farklı yiyecek türlerini yiyene kadar bunu her gün yapın.

Hastalık

Hastalıklara dikkat edin. Muhabbet kuşu bakımı açısından önemli bir konuda dışkının kıvamıdır. Bu, çok fazla taze yiyecek alıp almadığı ile ilgili olabilir. Dışkısı gevşek ve sulu hale gelirse, taze besin miktarını bir veya iki gün azaltın. Onlardan çok fazla sıvı alıyor olabilir ve bu da bu tür sorunlara neden olur.

 • İshal devam ederse, bu konuda muhabbet kuşu ne yer sorusuna cevap vermek gerekirse, en doğrusu diğer nedenleri belirlemek için veteriner hekiminize danışmanız gerekmektedir.

suyunu kontrol edin

Suyu günlük olarak değiştirin. Tüm muhabbet kuşlarının temiz bir su kabında gün boyu suya ihtiyaçları vardır. Temiz ve taze tutmak için su kabını temizleyin. Kabı sadece sirke ve suyla temizleyin. Temizlemek için asla sabun veya kimyasal kullanmayın. Sirke, tabakta herhangi bir bakteri birikmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

 • Suya vitamin katmak amacıyla bir miktar  limon damlatabilirsiniz..

Bu yazımızda ilginizi çekebilir: Köpeklerde Eklem Güçlendirici Besinler

Kaynak

E-POSTA LİSTEMİZE KATILIN

!! Güncel bilgilerden haberiniz olsun !! *


Kayıt İçin Teşekkürler

Birşeyler yanlış gitti.