Bir balığa sahipseniz sağlık risklerine dikkat etmelisiniz. Akvaryumdaki balıkların hastalıkları ve enfeksiyonlarına yönelik klavuzumuzla bu hastalıkların belirtileri ve bunların nasıl tedavi edileceğini öğreneceksiniz.

Balıklarda sağlığın kötü olması nadir rastalanan bir durum değildir. Ancak asıl neden kötü su koşullarıdır. Sağlıklı su genellikle sağlıklı balık anlamına gelmektedir bu nedenle akvaryumunuzun durumuna dikkat etmek hayati önem taşır.

Balıkları etkileyebilecek bazı yaygın hastalıklara ve enfeksiyonlara ve bunları tedavi etmenin en iyi yollarına ilişkin kılavuzumuz burada.

Akvaryumdaki Balıkların Hastalıkları adlı yazımızı sizler için hazırladık iyi okumalar…

Amonyak Zehirlenmesi

amonyak zehirlenmesi

Bir akvaryumdaki balıkların hastalıkları kategorisinde olmasa da, amonyak zehirlenmesi akvaryumlarda, özellikle de yeni olanlarda yaygın bir sorundur. Balıklarınızda yüksek düzeyde strese neden olabilir ve bakteriyel bozukluklar dahil diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Balıkları hasta iken farkedip yüzeyde kırmızı veya iltihaplı solungaçlarla solunum yetmezliği yaşadığını görürseniz, amonyak zehirlenmesinden şüphelenebilirsiniz. İlerleyen aşamada hayvanların dokularında yüzgeçlerinde , vücutlarında kırmızı çizgiler veya kanlı lekeler görülür. Akvaryumdaki su bulanık görünebilir, bu da suyun ‘döngülenmemiş’ olduğunun bir göstergesidir. Bu durumu düzeltmek için suyu amonyak ve pH açısından test edin ve su sıcaklığını kontrol edin. Böyle durumlarda yüzde 30 ila 50 su değişimi tavsiye edilir ve bunu gerekirse 24 saat içinde tekrarlamanız gerekir.

Akvaryumunuzdaki çakılları bir dip sifonuyla – dip süpürgesiyle temizleyin ve güncelliğini yitirmemiş yüksek kaliteli yiyecekler kullandığınızdan emin olun. Bu durumu önlemek için aşırı beslemeden, aşırı kalabalıktan kaçının ve filtreleme sisteminizin iyi çalıştığından emin olun.

Pamuk Ağız Hastalığı

pamuk ağız

Bu bakteriyel enfeksiyon, soğuk su balıklarını ve tropikal balıkları etkileyebilir. Balığın kafasında beyaz veya grimsi beyaz lekelerin ortaya çıkması nedeniyle bazen mantar enfeksiyonu ile karıştırılır, ancak genellikle bu enfeksiyon baş ve ağız çevresinde soluk bir alan olarak başlar, kırmızı tonlu kenarlarla sarı/kahverengi renge kadar dönüşebilir.

Bakteriler genellikle balığın ağzını etkiler, ancak balığın  sırtında olan ve vücudunda eyer gibi görünen lezyonlar görünebilir. Bu durumu tedavi etmenin bazı yolları, tankın çakılını dip sifonuyla temizlemek ve yüzde 30 ila yüzde 50 oranında su değişimini içerir. Akvaryum tuzu kullanılabilir, ancak balığınızın buna tolerans gösterebildiğinden emin olun. Veteriner Hekim tarafından reçete edilen bir antibiyotik de kullanabilirsiniz.

Ayrıca, tedavi sırasında tankınızın filtresindeki karbonu çıkarmalısınız. Bu enfeksiyon, kurulu akvaryumunuza yeni balıklar eklerken bir karantina tankı kullanmanız gerektiğinin göstergesidir.

Dropsy Balık (Şişkinlik) Hastalığı

şişkin balık

Genellikle balıklar için ölümcül olan şişkinlik, balığınızın karnının şişmesi ile karakterizedir ve hasta olan balıklar da bazen pullarının çıkıntı yapmasına neden olur. Balıklarınız cansız görünecek ve iştahlarını kaybedecektir. Balığınızda Dropsy olup olmadığından emin değilseniz, onları hemen karantinaya alın ve veteriner hekime götürün.

Tankınızın su kalitesini korumak, balığınızı akvaryumdaki balıkların hastalıkları açısından korumanın anahtarıdır. Ayrıca, balıklarınızı yüksek kaliteli yemlerle beslediğinizden ve aşırı kalabalıktan kaçındığınızdan emin olun. Suyu sık sık test edin ve stres belirtileri için balığınızı gözlemleyin.

Yüzgeç ve Kuyruk Çürüklüğü

kuyruk erimesi

Balığınızın yüzgeçlerinin veya kuyruğunun yıprandığını ve kenarlarının beyaz göründüğünü farkederseniz, çürüyor olabilirler. Ayrıca balıklar sürekli olarak  akvaryumun dibine yerleşebilir ve yemeyi bırakabilir. Bu, düşük su kalitesinden de kaynaklanabilir, ancak başlangıç noktası diğer balıkların zorbalığından kaynaklanıyor olabilir.

Bu durumu, akvaryumun su durumunu kontrol ederek, çakıl temizliği yaparak ve %25 oranında su değişimi yaparak tedavi edebilirsiniz.

Mantar Enfeksiyonları

mantar

Mantar enfeksiyonları balıklar için en yaygın akvaryumdaki balıkların hastalıkları sınıfında yer alır. Mantar sporları akvaryumları doğal olarak doldurur ancak hasta, stresli veya yaralı balıklar tehlikeli bir artışa neden olabilir. Bu enfeksiyonlar ciltte, ağızda, yüzgeçlerde veya solungaçlarda beyaz pamuk benzeri bir büyüme olarak kendini gösterir. Bu durum normalde ikincil bir sorundur, bu nedenle iki aşamalı bir tedaviye ihtiyaç duyulacaktır.

İlk önce enfekte olmuş balıkların altta yatan hastalığını veya yaralanmasını karantina tankında geçirdiği süre boyunca tedavi etmeniz gerekecek. Ardından akvaryumunuzu temizlemeye başlayın. Yüzde 30 ila 50 oranında su değişimi ve tankın çakılının dip süpürgesiyle temizliği gereklidir. Balıklarınızın tolere edebilmesi koşuluyla akvaryum tuzuda kullanılabilir ve mantar önleyici bir madde size yardımcı olacaktır.

Ağlarınızı düzenli olarak değiştirerek tank koşullarınızın her zaman hijyenik olduğundan emin olun. Tankın elemanlarını kullanmadan önce ve sonra daima ellerinizi yıkayın ve durulayın. Bunlar akvaryumdaki balıkların hastalıkları açısından önemlidir.

Kafadaki Delik Hastalığı (Hole in the Head)

kafadaki delik - akvaryumdaki balıkların hastalıkları

Ciklet Balıkları ve özellikle Discus ve Oscar balıkları bu hastalıktan en çok etkilenen balık türleridir. Vitamin eksiklikleri, kalitesiz gıda ve sağlıksız su koşulları akvaryumdaki balıkların hastalıkları açısından katkıda bulunabilir. Balığınızın kafasında ve yan tarafında küçük çukurlar olarak görünen lezyonları göreceksiniz. Bu tür lezyonlar fark ederseniz, pH ve su sıcaklığını da kontrol ederek yüzde 30 ila 50 oranında su değişimi yapın.

Hexamita (kafadaki delik) enfeksiyonu için yaygın bir tedavi , enfekte balıkları barındıran tedavi tankına antibiyotik metronidazol (flagyl) eklenmesini içerir. Su kalitesi yakından izlenmeli ve balıklar için gereken tam standartlara göre ayarlanmalıdır. Deniz yosunu şeritleri veya hafif buharda pişirilmiş brokoli şeklinde taze veya dondurulmuş etli yiyecekler veya sebzeler ekleyerek beslenmeyi iyileştirmek tedaviye yardımcı olabilir. Beslenmeyi tedavi ettiğiniz türlere göre hedeflediğinizden emin olun. Örneğin, bazı cikletler öncelikle vejetaryendir, oysa oscarlar (astronot balığı) etoburdur.. Sekonder (ikincil) bakteriyel enfeksiyonların mevcut olduğu durumlarda Maracyn (eritromisin), Kanacyn (kanamisin) veya Furan (nitrofurazon) gibi ek antibiyotiklere ihtiyaç duyulabilir. Bunu veya herhangi bir hastalığı tedavi ederken, ayrı bir tedavi tankı kullanmaya çalışın ve ilk belirtiler ortaya çıkar çıkmaz tedavi edin. Ayrıca hexamitanın discus, melek balığı gibi hassas balıklarda görülmesi genetik yapıdaki yatkınlıktan kaynaklanıyor olabilir.

Beyaz Benek Hastalığı

beyaz benek -akvaryumdaki balıkların hastalıkları

Beyaz benek, tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilen kötü bir paraziter hastalıktır. İlk başta balığınıza tuz serpilmiş gibi görünen beyaz lekeler göreceksiniz. Balıklarınızın akvaryumdaki nesnelere sürtünerek tahriş olduğunu fark edebilirsiniz. Ayrıca solungaçlarını hızla hareket ettirebilir, uyuşuk olabilir veya tankın dibinde durabilirler. Yaşam döngüsünde serbest yüzme aşaması olan bu parazitten kurtulmak için tüm akvaryumu tedavi etmeniz gerekecek. Tropik akvaryumlar için şu adımları izleyin:

  • Parazitin yaşam döngüsünü hızlandırmak için tankınızın sıcaklığını 24 saatin üzerinde yavaşça 29°C’ye yükseltin.
  • Tedavi devam ederken tankı bu sıcaklıkta tutun.
  • Karbon, suya eklediğiniz herhangi bir ilacı emeceğinden, tedavi süresi boyunca filtrenizden karbonu çıkarın.
  • Suda yüzen parazitler olabileceğinden, geçtiğini hissetseniz bile size önerilen süre boyunca tedavi edin.

Sıcaklık artırma yöntemi strese neden olacağından, soğuk su balıklarının ilaç ve akvaryum tuzu ile tedavi edilmesi gerekecektir. Bu pis parazitten kaçınmak için yeni balıkları karantinaya alma konusunda katı olun.

Temel Reis (Popeye) Hastalığı

temel reis hastalığı - akvaryumdaki balıkların hastalıkları

Bir akvaryumdaki balıkların hastalıkları sınıfında görülmese de, Popeye daha çok altta yatan bir sorunun belirtisidir. Adına sadık kalınarak, Popeye ya gözün arkasında ya da gözün kendisinde sıvı birikmesine neden olur. Bu duruma kavga, bakteriyel bir enfeksiyon, bir yere çarpma veya düşük kaliteli su neden olabilir.

Balıklarınızın gözünde bir sorun fark ederseniz, akvaryumdan keskin nesneleri çıkardığınızdan emin olun ve balıklarınızın saldırgan olup olmadıklarına kanaat getirmek için onları sürekli gözlemleyin. Balıklarınızı iyileşene kadar karantina tankında tutmak ve yüksek kaliteli yemlerle beslemek en iyisidir . Altta yatan bir bakteriyel enfeksiyon olabileceğinin farkında olun, bu nedenle karantinaya alma adımını atlamayın. Tüm akvaryumu tedavi etmeniz gerekebilir. Furan 2 gibi bir antibakteriyel seçenekle yüzde 30 ila 50 su değişimi ve tedavi öneriyoruz.

Slime Hastalığı

slime hastalığı akvaryumdaki balıkların hastalıkları

Bu paraziter rahatsızlıkta akvaryum balıklarında hastalık belirtileri şudur: gri/beyaz ila mavi renk arasında bir mukusun aşırı üretim ile vücudu kaplaması. Balığınız stresli hissetmesinden kaynaklanan bu rahatsızlığa sahipse, solungaçlarını hızlı hareket ettirdiğini de göreceksiniz.

Mukus balığın solungaçlarını kaplarsa onların boğulabileceklerini unutmayın. Kötü su koşulları, aşırı kalabalık veya sıcaklıktaki ani değişiklikler stresi artırabilir. Belirtileri fark ederseniz, suyunuzun pH seviyelerini kontrol etmeli ve yüzde 30 ila 50 su değişimi yapmalısınız. Furan 2 (nitrofurazon) veya Melafix ( melaleuca – çay ağacı ekstraktı) gibi herhangi bir tedavi eklemeden önce aktif karbonunuzu kesinlikle çıkarın. Akvaryum tuzunu dikkatli kullanın. Bu hastalığı önlemek, sağlıklı suyu korumanıza, aşırı kalabalıktan kaçınmanıza ve balıklarınızı stres belirtileri açısından kontrol etmenize bağlıdır.Hasta sahipleri bu şekilde önlem alabilirler.

Yüzme Kesesi Hastalığı

yüzme kesesi - akvaryumdaki balıkların hastalıkları

Bir balığın yüzme kesesi, suya batmama güçlerini korumaya yardımcı olur. Önemli akvaryumdaki balıkların hastalıkları sınıfındadırlar. Bu bölgedeki sorunlar genellikle kabızlık ve hava yutma gibi şeylere bağlıdır. Bu durum esas olarak, küresel gövdeli süslü ırklar – Orandas ve Fantails gibi balıkları etkiler. Düzensiz yüzme, tankın dibine doğru yüzmede zorluk ve yüzeye çıkma gibi belirtiler görebilirsiniz.

Bazı balıklarda bu soruna altta yatan bir bakteri veya mantar enfeksiyonu neden olur, ancak böbrek veya karaciğer bozukluğuna da atfedilebilir. Belirtileri fark ederseniz, suyunuzun kimyasını kontrol etmeli ve yüzde 25 su değişimi yapmalısınız.

Balıklarınızı 48 saate kadar beslemeyin ve bu süre geçtikten sonra, onları doğal bir müshil görevi görecek olan çözülmüş donmuş bezelye (kabuklu) ile besleyin. İyileşme olmazsa akvaryuma akvaryum tuzu ve Furan 2 (nitrofurazon) uygulayın. Balıklarınız dipte duruyorsa üzerlerindeki baskıyı azaltmak için su seviyesini yaklaşık yarıya kadar azaltın.

Balıklarınız yüzeyde yüzüyorsa, unsurlara karşı savaşmamaları için filtre akımını azaltın. Bu durumu önlemek için yani balıklarınızın yüzeyde hava yutmaması için pelet yemlerinizi ıslatmanızı ve balıklarınızı dondurulmuş ve kuru yem karışımıyla beslemenizi öneririz.

Ülserler

ülserler - akvaryumdaki balıkların hastalıkları

Ülserler en çok akvaryum balığı gibi soğuk su balıklarını etkiler. Ülserler dış dokuların yaraya benzer şekilde inflamasyonudur. Bu akvaryumdaki balıkların hastalıkları na fiziksel yaralanma, parazitler, bakteriyel erozyon, bakteriyel sepsis, bakteriyel enfeksiyon veya yüksek amonyak, nitrat ve yüksek veya düşük pH seviyeleri gibi zayıf su kimyasında bulunan koşullar neden olabilir.

Etkilenenin bir balık mı yoksa birden fazla balık mı olduğunu belirlediğinizden emin olun, çünkü ikincisi çevresel bir soruna işaret edecektir. Belirtileri görmek, su durumunuzu kontrol etmenize ve yüzde 30 ila 50 su değişimi yapmanıza neden olacaktır.

Etkilenen balığı karantinaya alın ve etiketteki dozaj talimatlarını izleyerek Melafix (çay ağacı ekstraktı) ile tedavi edin ve kontaminasyonu önlemek için farklı ağlar kullanın. Akvaryum tuzu eklemek isteyebilirsiniz – balığınız buna tahammül edebiliyorsa tabiki – ancak bir veteriner hekime muayene ettirme ihtimalinide aklınızda bulundurun.

Kadife (Velvet) Hastalığı

kadife - akvaryumdaki balıkların hastalıkları

Balığınızda daha ince sarı, pas veya altın tozu tonlarında lekeler görmek Kadife hastalığı teşhisine işaret edebilir. Görmek zor olabilir, ancak karanlık bir odada balığınızın üzerinde bir el feneri tutmak, balığınızın yüzgeçleri ve solungaçlarındaki paraziti keşfetmenize yardımcı olacaktır. Hızlı solungaç hareketine ve balığınızın tankın yüzeylerine çarptığını gösteren belirtilere dikkat edin.

Hastalık ilerlediğinde, balık uyuşuk hale gelir, zayıflar ve nefes almakta güçlük çeker. Tropik akvaryumunuzu,  akvaryumdaki balıkların hastalıkları tehlikesinden yani bu rahatsızlıktan kurtarmak için, su sıcaklığını 24 saat içinde yavaşça 29°C’ye yükseltin ve tedavi sırasında ışıkları kapatın. Soğuk su akvaryumunuz varsa, sıcaklığın artması onları strese sokacağından ilaç kullanmalısınız. Balıklarınızın tolere edebilmesi koşuluyla, yüzde 30 ila 50 su değişimi yapmanızı ve akvaryum tuzu eklemenizi öneririz.

Ayrıca Akriflavine ile tedavi edin ve bu süre zarfında karbon filtrasyonundan kaçının. Önleme kesinlikle bu hastalığın anahtarıdır, bu nedenle yeni balıkları karantinaya aldığınızdan ve yüksek su sağlığı standartlarını koruduğunuzdan emin olun.

Kaynak

Bu yazımızda ilginizi çekebilir: En Renkli Papağan Cinsleri

E-POSTA LİSTEMİZE KATILIN

!! Güncel bilgilerden haberiniz olsun !! *


Kayıt İçin Teşekkürler

Birşeyler yanlış gitti.