Akvaryum balık türleri -22 Adet- adlı yazımızı sizler için hazırladık keyifli okumalar…

Yeni veya mevcut bir tatlı su akvaryumuna küçük üyeler mi arıyorsunuz? Bu yazıda akvaryumunuz için en iyi küçük balık türlerini sıraladık. Bu balıkların tümü 7.5 cm den daha küçüktür.

Yeni balık türlerini karıştırmadan önce çevresel parametrelerin uygun olduğundan ve balıkların birbirleriyle uyumlu olduklarından emin olun. Tüm yeni balıklar, olası bir hastalığın yayılmasını önlemek için 4 ila 6 hafta boyunca ayrı ekipmanlarla ayrı bir akvaryumda karantinaya alınmalıdır.

Akvaryumlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Evimizde bulundurduğumuz odamıza huzur verirler. Gece karanlığında aydınlatılmış bir akvaryumu seyretmek paha biçilemez.

Birçok kişinin hobisi olan akvaryum balıkları çeşitli cinsleriyle göz dolduruyor. Hepsinin kendine göre bakım ihtiyaçları, bulunması gereken canlı ortamı var.

Bütün balıklarımızın canlı ve sağlıklı kalabilmesi için karantina tankı bulundurmalı ve bunun gibi diğer araç gereçleri eksik etmemeli, bakımlarını düzenli olarak yapmalıyız.

Aksi takdirde bakımsız bir akvaryum hem yosun tutar hem başka canlıların türemesine neden olabilir. Böylelikle içinde barındırdığımız balıklar için bir bakımdan ziyade eziyet olur.

Akvaryumunuzda bulundurmanız tavsiye edilen malzemeler kaliteli bir filtre, su sıcaklığını ayarlayabileceğiniz bir su ısıtıcısı, dekor, akvaryum kumu, çakıl taşı gibi gereçler öncelikle edinmeniz gerekenler arasındadır.

 

Plati Akvaryum Balık Türleri

1-plati balığı

Platiler yeni başlayanlar için çok uygun, renkli, canlı doğuran akvaryum balık türleri sınıfından bir balıktır. Canlı doğuran balıklar oldukları için  tek bir balıkla başlayan bu hobi hızla bir çok balığa doğru yol alabilir. Plati balığı kuyruk sapında olan özel renk deseninden dolayı bu ismi almıştır.

Diğer plati türleri arasında mavi ya da yeşil plati balığı ve çok daha fazlası bulunur.

Genel Özellikler:

Bilimsel Adı: Xiphophorus maculatus

Yetişkin Boyutu: 3,5 ila 5 cm arası

Yaşam Süresi: 5 yıl

Lepistesler

2-lepistes balığı

Lepistesler, küçük akvaryum balık türleri hobisinin temel taşlarındandır. Başka bir canlı doğuran türü olan lepisteslerin akvaryumları, sık sık üremeden doğan yavrularla dolup taşar. Herhangi bir lepistes sahibinin öğrenebileceği en iyi beceri, popülasyonların patlamasını önlemek için erkekler ve dişiler arasındaki farkı anlamak ve gerekli uygulamaları yapmaktır.

Genel Özellikler:

Bilimsel Adı: Poecilia reticulata

Yetişkin Boyutu: 5 cm

Yaşam Süresi: 2 ila 3 yıl

Zebra Danio Akvaryum Balık Türleri

3-zebra danio balığı

Bu küçük, çizgili canlılar, akvaryum balık türleri hobisinde tropikal sıcaklık gerektirmeyen birkaç balıktan biridir. Zebra balıkları, gruplar halinde sürü olmayı ve yaşamayı seven barışçıl, topluluk oyuncularıdır.

Genel Özellikler:

Bilimsel Adı: Danio rerio

Yetişkin Boyutu: 5 cm

Yaşam Süresi: 5 yıl

Neon Tetra Akvaryum Balık Türleri

4-neon tetra balığı

En yaygın küçük tatlı su akvaryum balık türleri nden biri Neon Tetra’dır. Bu balıklar, parlak kırmızı ve mavi çizgili renkli görünümleriyle tanınırlar. Birlikte harika topluluk balıkları ve sürüdürler.

Genel Özellikler

Bilimsel Adı: Paracheirodon innesi

Yetişkin Boyutu: 4 cm

Yaşam Süresi: 5 yıl

Beyaz Bulut Dağı Balığı

5-Beyaz bulut dağı balığı

Beyaz bulut dağı balığı, tropikal sıcaklık gerektirmeyen başka bir küçük topluluk balığı türüdür. Tercih edilen akvaryum balık türleri grubundadır. Bu balıklar , diğer balıklara göre atıştırmalık boyutta olmamaları koşuluyla, Zebra balığı ve Japon balığı bulunan ılıman tanklarda iyi performans gösterir . Bu balıklar, sadece balıklara odaklanılan değil, bitkilere odaklanılan bazı bitkili akvaryum (aquascape) kurulumlarında yaygındır.

Genel Özellikler

Bilimsel Adı: Tanichthys micagemmae

Yetişkin Boyutu: 4 cm

Yaşam Süresi: 3 ila 5 yıl

Harlequin Rasbora

6-Harlequin Rasbora Sürü Balığı

Harlequin Rasbora, canlı yakut rengine sahip küçük, sürü halindeki bir balıktır. Bu huzurlu balıklar, bitkili akvaryumlara parlak bir renk katar. Küçük kalan ve toplu akvaryumlarda başarılı olan birçok Rasbora türü vardır. Yazımızda bahsettiğimiz akvaryum balık türleri arasında en uzun yaşayanlardandır.

Genel Özellikler

Bilimsel Adı: Trigonostigma heteromorfa

Yetişkin Boyutu: 4,5 cm

Yaşam Süresi: 6  yıl

Mücevher Tetra Akvaryum Balık Türleri

7-Mücevher tetra balığı

Mücevher tetra balığı, büyük bir kişiliğe sahip küçük bir balıktır. Siyah yüzgeçleri olan bu parlak kırmızı sürü balıkları, doğal akvaryum manzaralarına renk katar. Bu balıklar çok aktiftir ve akvaryum arkadaşlarının yüzgeçlerini ısırma alışkanlığı vardır.

Genel Özellikler

Bilimsel Adı: Hyphessobrycon eques

Yetişkin Boyutu: 4,5 cm

Yaşam Süresi: 5  yıl

Panda Çöpçü Balığı

8-panda çöpçü balığı

Çöpçü balıkları evcil hayvan ticaretinde en yaygın görülen akvaryum balık türleri ndendir. Bu balıkların beyaz veya yarı saydam gövdeleri, kontrast siyah noktalara sahip olup, onlara panda vari renklerini verir.

Benzer, barışçıl mizaçlara sahip çok sayıda çöpçü balığı türü vardır. Bu türler arasındaki temel farklar renkleri ve işaretleridir. Tüm çöpçü balıkları küçük, huzurlu, dipte yaşayan, gececi balık türleridir.

Genel Özellikler

Bilimsel Adı: Corydoras panda

Yetişkin Boyutu: 5 cm

Yaşam Süresi: 10  yıl

Günışığı Tetra Akvaryum Balık Türleri

9-günışığı tetra balığı

Günışığı tetra balığı, GloFish tetra türleri ile karıştırılmamalıdır. Çarpıcı renkleri doğal renk desenlerinden gelir ve genetik olarak özel bir tasarlanmaya uğramamıştır. Tetra balıkları sevilen akvaryum balık türleri ndendir.

Genel Özellikler

Bilimsel Adı: Hemigrammus erythrozonus

Yetişkin Boyutu: 4 cm

Yaşam Süresi: 5 yıl

Cüce Kirpi Balığı

10-cüce kirpi balığı

Akvaryum balık türleri hobi dünyasına yeni eklenen cüce kirpi balığı, kirpi balığı ailesinin küçük ama güçlü bir üyesidir. Küçük boyutları sizi aldatmasın! Bu küçük balıklar kendi türlerine karşı bile saldırgan olabilirler.

Cüce kirpi balığı yeni başlayan hobiciler için önerilmez. Doğru besleme ve çevre, bu balıkların uzun süreli hayatta kalması için en önemli faktörlerdir.

Genel Özellikler

Bilimsel Adı: Carinotetraodon travancoricus

Yetişkin Boyutu: 2,5-3,5cm

Yaşam Süresi: 4 yıl

Tetrazone Kaplan Barb Akvaryum Balık Türleri

11-Tetrazone Kaplan Barb Balığı

Kaplan barb, bakımı kolay bir balıktır, ancak topluluk akvaryumlarında yaşam kaliteleri iyi olmaz. Daha agresif seviyeli akvaryumlarda olduklarından ve yüzebilecekleri çok fazla alana sahip olduklarından emin olun.

Genel Özellikler

Bilimsel Adı: Barbus tetrazona

Yetişkin Boyutu: 7,5cm

Yaşam Süresi: 6 yıl

Kılıçkuyruk Balığı

12-Kılıçkuyruk balığı

Adını uzatılmış karın kuyruk yüzgecinden alan Kılıçkuyruk, küçük bir sistemi çabucak alt edebilen başka bir canlı doğuran balık türüdür. Akvaryum balık türleri pazarında çok sayıda Kılıçkuyruğu renk çeşidi bulunmaktadır.

Genel Özellikler

Bilimsel Adı: Xiphophorus helleri

Yetişkin Boyutu: 7,5cm ila 10cm

Yaşam Süresi: 3 ila 5 yıl

Alman Ramirezi Ciklit

13-Alman Ramirezi Ciklit

Cichlid soy ağacında pek çok tür vardır, ancak boyut olarak küçük kalan tür sayısı nispeten azdır . Alman Ramirezi Ciklit böyle bir türdür, ancak katı su kalitesi kuralları ve habitat gereksinimleri nedeniyle yeni başlayanlar için önerilmez. Ciklitler akvaryum balık türleri arasında en çok tercih edilenlerdendir.

Genel Özellikler

Bilimsel Adı: Mikrogeophagus ramirezi

Yetişkin Boyutu: 5cm ila 7,5 cm

Yaşam Süresi: 2 ila 3 yıl

Buenos Aires Tetra Balığı

14-Buenos Aires Tetra balığı

Buenos Aires Tetra balığı akvaryum hobi dünyasına geri dönüyor. Bir zamanlar açgözlü bitki yiyiciler olarak bilinen bu renkli balıklar, bitki besinlerinin bol olduğu yoğun bitkili akvaryumlarda artık daha çok görülüyor. Bu topluluk balıklarının bakımı kolaydır ve birçok başlangıç ​​hatasını tolere edebilir.

Genel Özellikler

Bilimsel Adı: Hyphessobrycon anisitsi

Yetişkin Boyutu: 7cm

Yaşam Süresi: 5 yıl

Cüce Gurami Balığı

15-Cüce Gurami Balığı - akvaryum balık türleri

Birçok gurami türünden çok azı küçük boyludur. Çoğu gurami orta boy balıklardır, ancak adından da anlaşılacağı gibi Cüce Gurami, sadece 5cm lik boyuyla öne çıkıyor. Diğer guramiler gibi, bu orta seviye balıkların da başarılı yaşamlar için belirli çevresel gereksinimleri vardır.

Genel Özellikler

Bilimsel Adı: Trichogaster Ialius

Yetişkin Boyutu: 5cm

Yaşam Süresi: 4 yıl

Altın Barb Balığı

16-Altın Barb Balığı - akvaryum balık türleri

Bu balık vahşi doğada yeşil olmasına rağmen, parlak altın renkli olması için esaret altında yetiştirilmiştir. Bu aktif balıklar, topluluk tanklarında iyi yaşarlar ancak tropikal sıcaklıklardan biraz daha azını tercih ederler.

Genel Özellikler

Bilimsel Adı: Puntius semifasciolatus

Yetişkin Boyutu: 7,5cm

Yaşam Süresi: 5 yıl

Beta Balığı

16-Altın Barb Balığı - akvaryum balık türleri

Beta balığı en yaygın evcil akvaryum balık türleri sınıfındadır. Agresif yapıları nedeniyle erkek betalar diğer erkek betalardan uzak tutulmalıdır. Bazı dişi bettalar gruplar halinde anlaşabilir ama hepsi değil. Betta balıkları gökkuşağı renkleriyle ve kendilerine has kuyruk şekilleriyle öne çıkar.

Genel Özellikler

Bilimsel Adı: Betta splendens

Yetişkin Boyutu: 7cm

Yaşam Süresi: 2 ila 3 yıl

Balta Balığı

18-Balta Balığı - akvaryum balık türleri

Daha zorlu ve nadir bulunan küçük akvaryum balık türleri mi arıyorsunuz? Balta balığı, kanat benzeri yüzgeçlerini kullanarak suyun üzerinde uçmasıyla bilinen çok benzersiz, sıkıştırılmış bir vücut şekline sahiptir. Bu balıklar, çok özel tank gereksinimlerine sahip oldukları için yeni başlayanlar için uygun değildir.

Genel Özellikler

Bilimsel Adı: Carnegiella strigata

Yetişkin Boyutu: 2,5-3cm

Yaşam Süresi: 5 yıl

Kongo Tetra Balığı

19-Kongo Tetra Balığı - akvaryum balık türleri

Kongo Tetra, küçük balık kategorisinin maksimum boyutlarını zorlar, ancak bu sürü balıkları, birçok akvaryuma gökkuşağı ilavesidir. Erkeklerin dişilerinkinden daha uzun yüzgeçleri olan barışçıl akvaryum balık türleri dir.

Genel Özellikler

Bilimsel Adı: Phenacogrammus interruptus

Yetişkin Boyutu: 7,5-8,5 cm

Yaşam Süresi: 3 ila 5 yıl

Beacon Tetra Balığı

20-Beacon Tetra Balığı - akvaryum balık türleri

Beacon, tetra ailesinin  başka bir üyesidir. Baş ve Kuyruk ışık tetrası olarak da bilinen bu balık, bir araçtaki ışıklara benzeyen kendine özgü bakır noktalara sahiptir. Bu balıklar, çok sayıda bitki örtüsü ile düşük aydınlatmada en iyi şekilde yaşar.

Genel Özellikler

Bilimsel Adı: Hemigrammus ocellifer

Yetişkin Boyutu: 5 cm

Yaşam Süresi: 5 yıl

Siyah Fantom (Hayalet) Tetra Balığı

21-Siyah Fantom Tetra Balığı- akvaryum balık türleri

Siyah Hayalet Tetra, parlak renklerden ziyade uzun sırt yüzgeci ile daha koyu görünümüyle bilinir. Bu balıklar, tipik olarak hep birlikte yaşayacak olan diğer tetra türleriyle harika bir kontrast oluşturuyor.

Genel Özellikler

Bilimsel Adı: Megalamphodus megalopterus

Yetişkin Boyutu: 4,5 cm

Yaşam Süresi: 5 yıl

Siyah Yakut Barb Akvaryum Balık Türleri

22-Siyah Yakut Barb Balığı - akvaryum balık türleri

Mor Başlı Barb olarak da bilinen Siyah Yakut Barb Balığı, diğer akvaryum balık türlerinde yaygın olarak görülmeyen belirgin bir koyu kırmızı renge sahiptir. Kaplan Barb’a (yukarıda) benzer bir vücut şekline sahip olan bu balıklar, olgunlaştıkça derinleşen soluk sarı bir gövdeye kavuşur.

Genel Özellikler

Bilimsel Adı: Pethia nigrofasciata

Yetişkin Boyutu: 5 cm

Yaşam Süresi: 5 yıl

Kaynak

Bu yazımızda ilginizi çekebilir: Akvaryumdaki Balıklar Neden Ölürler ?

 

E-POSTA LİSTEMİZE KATILIN

!! Güncel bilgilerden haberiniz olsun !! *


Kayıt İçin Teşekkürler

Birşeyler yanlış gitti.