Sultan Papağanı

Sultan Papağanının popüler ve arkadaş canlısı kuşlardan olmasının bir nedeni var. Bu narin Avustralya papağanı hem narin hemde cesur yapıda olabilmektedir. Sultan papağanları  çoğunlukla meraklı bazen de alıngandır. Evde bir papağan varken cıvıltı ve ıslık repartuarını duymanız muhtemeldir.

Sevimli, cana yakın ve komik olmaları bu papağanların Türkiyede en çok tercih edilen kuşlar arasında olmalarının sadece üç nedenidir. Sultan papağanları aynı zamanda yetenekli ıslık çalıcılarıdır ve özellikle erkek sultan papağanları en sevdikleri kişiye, en sevdikleri nesneye veya aynadaki yansımalarına yaptıkları ıslık serenatlarıyla tanınırlar. Islık çalmadıklarında veya kafesin etrafında yiyecek ve eğlenecek birşey aramakla meşgul olmadıklarında, sultan papağanları genellikle boş zamanlarını tercih ettikleri kişinin omzuna çıkarak geçirmekten hoşlanırlar. Sağlıklı, iyi sosyalleşmiş bir papağan harika bir aile hayvanı olabilir ve apartman yaşamı için de idealdir.

Doğal Kökenleri – Habitatları

resim 1

Sultan Papağanları, Avustralya’nın yarı kurak bölgelerine özgüdür. Bu açık ortam, sultan papağanlarının yoğun yağmur ormanı habitatlarından kaynaklanan kulak delici papağan çığlığına sahip olmamasının bir nedeni olabilir. Yabani sultan papağanları yiyecek aramak için yere uçarlar. Vahşi doğada kolayca ürerler ve ayrıca ev ortamında üremeleride kolaydır, bu da onları diğer papağan türlerinin çoğundan daha düşük bir maliyetle evcil hayvan olarak yaygın bir şekilde bulunur hale getirir. Yabani sultan papağanları avcılara karşı her zaman tetiktedir ve hafif uyuyanlardandır. Evcil bir papağan, ara sıra gece korkusu nöbeti geçirebilir ve geceleri ürkmüş gibi kafesin etrafında çırpınabilir. Odasına bir gece lambası bırakarak papağanınızın tüneğine dönüş yolunu bulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bakımı, Kafesi ve Sultan Papağanı Ne Yer ?

sultan papağanı

Bir papağan, birden fazla tünek, oyuncak, yem kasesi barındıracak ve kanatlarını hiçbir yere çarpmadan çırpabilecek şekilde bolca alana sahip olacak kadar geniş bir kafese ihtiyaç duyar. Kapı cephesi büyük olan bir kafes idealdir, çünkü özellikle sultan papağanları uçabilen kuşlar olduklarından, bir sultan papağanının kafesine geri dönmesini kolaylaştırır. Sultan papağanları doğal olarak zeminden yemlendiklerinden kafesin tabanını gazete ile kaplayın ve papağanınızın bulması için ufalanmış ikramlar veya darı tohumu serpin. Sultan papağanı sosyal bir kuştur ve sizinle etkileşime geçme fırsatları verildiğinde, ister nazikçe yanaklarını okşamak, ister sizinle konuşmak, isterse sadece sizinle aynı odada olmak olsun ilişkiniz açısından gelişim gösterirler.

Kişilik ve Davranış

Bir sultan papağanının tepe tüylerinin konumu size onun ruh halini anlatabilir. Düz tepe tüyleri, kuşun ürktüğü veya çok meraklı olduğu anlamına gelebilir. Savunma durumundaki papağan, tepe tüylerini yassı olarak başını kapatacak şekle sokuyor ve ayrıca tıslıyorsa özellikle stresli bir durumda olabilir. Rahat bir sultan papağanı hafifçe geride tutulan tepe tüylerine ve kabarık yanak tüylerine sahip olacaktır ve ayrıca gagasıyla memnuniyetle öğütme hareketi yaptığını da fark edebilirsiniz.

Sultan papağanının gagalarına özel tasarlanmış oyuncaklar onlar için mükemmeldir ve bir parça kağıt, yumuşak ahşaptan karton, ve çiğnemeleri için toksik olmayan ham deri içerirler. Sultan papağanları ayrıca, boncuk gibi sert plastik unsurlara sahip oyuncakları da severler. Erkek sultan papağanları genellikle ıslık çalmak için aynalar ve diğer yansıtıcı nesneler ararlar. Bir sultan papağanı kafesinden veya oyun salonundan yere uçmaya meyilli olabilir, bu nedenle kuşunuz kafesten çıktığında ekstra dikkatli olun, böylece onun üzerine basmazsınız ve kedi veya köpek gibi diğer evcil hayvanlar içeri giremez. Dişi bir papağan, bir dolabın köşesi veya mobilyaların arkasında (erkek papağan olmasa bile) yuva yapmak için karanlık, kapalı bir alan arayabilir, bu nedenle bu alanların sınırlarından uzak tutun.

Sultan Papağanı Konuşma ve Sesleri

sultan papağanı

Sultan papağanı konuşmaktan çok ıslık çalmaya meyillidir. Erkek papağanların konuşma olasılığı dişilerden daha fazladır ve bazıları birkaç kelime veya kelime öbeği konuşmayı öğrenebilir. Sultan papağanları çığlık atmak yerine cıvıldama eğilimindedir ve nispeten düşük gürültü seviyeleri onları iyi bir apartman hayvanı yapar. Sizinle iletişimde kalmaya çalışmak için, odadan ayrılırsanız papağanınızın bir iletişim çağrısını duyabilirsiniz.

Sağlık ve Genel Koşullar

Bir sultan papağanı nın burun deliklerinden toz veya kepeği temizlemek için günde birkaç kez hapşırması normaldir ve buna berrak bir akıntı eşlik edebilir. Hapşırma kalıcıysa ve/veya akıntı açık bir renk değilse, veteriner hekiminizle iletişime geçin.

Dişi sultan papağanı için temel bir sağlık sorunu vücudun hayati minerallerini ve kalsiyumu tüketen kronik yumurtlamadır. (Bir tavuğun yumurta üretmek için bir erkek sultan papağanı olması gerekmez; sadece kısır bir yumurta olacaktır.) Bu nedenle dişi papağanların diyetlerinde genellikle kalsiyum takviyeli temel diyet veya mürekkepbalığı kemiği gibi takviye gıdalar bulunmalıdır. Sultan papağanları genellikle tohum diyetiyle beslendiğinden, birçoğu yetersiz beslenme ve vitamin ve mineral eksikliklerinden muzdariptir. Tamamen tohumlu bir diyetinde yağ oranı yüksektir ve bu da yağlı karaciğer hastalığına yol açabilir. Doğru vitamin, mineral ve amino asit dengesine sahip sağlıklı, az yağlı bir diyet, sultan papağanı hastalıklarını önlemede işe yarayabilir.

Sultan Papağanı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

sultan papağanı

Son olarak sultan papağanı alırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır. Sağlıklı bir sultan papağanı şu özelliklere sahip olmalıdır: uyanıklık, temiz ve canlı tüyler, parlak gözler ve temiz ve akıntısız burun delikleri.

Kaynak

Bu Makalemizde İlginizi Çekebilir: Muhabbet Kuşu Cinsleri – 41 Adet

E-POSTA LİSTEMİZE KATILIN

!! Güncel bilgilerden haberiniz olsun !! *


Kayıt İçin Teşekkürler

Birşeyler yanlış gitti.