sosyal medya

Sosyal Medya nedir? Ve Pazarlama Alanındaki Rolü

Sosyal medya, insanların içeriği hızlı, verimli ve gerçek zamanlı olarak paylaşmalarına izin vermek için tasarlanmış web sitelerine ve uygulamalara atıfta bulunur. Birçok insan sosyal medyayı akıllı telefonlarında veya tabletlerindeki uygulamalar olarak tanımlamaktadır, ancak gerçek şu ki, bu iletişim aracı bilgisayarlarla başlamıştır. Bu yanılgı, çoğu kullanıcının medya araçlarına mobil uygulamalar aracılığıyla erişmesinden kaynaklanmaktadır.

Fotoğraf, fikir, olay vb. şeyleri gerçek zamanlı olarak paylaşma yeteneği, yaşam tarzımızı ve iş yapma şeklimizi değiştirdi. Sosyal medyayı pazarlama stratejilerinin ayrılmaz bir parçası olarak kullanan perakendeciler genellikle ölçülebilir sonuçlar almaktadır. Ancak başarılı sosyal medyanın anahtarı, onu ek birşey gibi değerlendirmek değil, tüm pazarlama çabalarınızla birlikte aynı özeni göstermektir.

Sosyal Medya Pazarı Büyüyor

Bu konuda medya pazarlamasının ilk günlerinde dolar açısından çok az rekabet vardı – bugün öyle değil- Örneğin, bir Facebook reklam kampanyasına binlerce dolar harcayabilir ve bazen yatırımınızdan geri dönüş alamayabilirdiniz. Sosyal medya, doğası gereği, kısa sürede dikkat çekmeye yönelik bir yayındır ; birinin Tweet ile dikkatini çekmek çok daha zor, o zaman birinin gazete reklamlarıyla dikkatini çekmek yöntem olarak seçildi. Çünkü reklam başlıkları ve metinlerinin Twitter ya da Instagram‘da yayınlanması daha zor.

Sosyal Medyada Aktif Olmalısınız

Perakendecilerin yaptığı en büyük hatalardan biri, alakalı olduğunu düşündükleri her sosyal medya platformunda hesap açmak ve sosyal medya hesabıyla ilgilenmemektir. Sosyal medya platformlarından herhangi birinde sadece hesap açmak veteriner hekimlik ile ilgili işletmenizin çok büyük bir şirket olduğu anlamına gelmez. Aslında hesap açan, daha sonra müşterileriyle veya takipçileriyle ilgilenmeyen ve heves bazında kalan kişilerce sosyal medya kullanıcılarının keyfi kaçırılıyor.

Gerçek şu ki, aktif bir şekilde paylaşım yapmayacaksanız websitenizde sosyal medya ikonlarının olmaması daha iyi bir durumdur.

Kendi Hakkınızdaki Paylaşımlara Ağırlık Vermeyin

Perakendecilerin yaptığı diğer büyük hata ise, müşteriler için önemli olan paylaşımlardan ziyade, sadece kendileri açısından önemli olan paylaşımlar için sosyal medyayı kullanmak. Bir satıcı olarak, satışlarınızın devam ettiğini haykırmanın iyi olacağını düşünebilirsiniz; ve bazı açılardan, bu doğru olacaktır. Ancak, sosyal medyada yer almanızın tek sebebi olarak bu gösterilermez. Amacınız, müşterinizle alakalı içerik sağlamak ve yayınınızı başkalarıyla paylaşmak istedikleri noktaya dahil etmek açısından onlarla bağlantı kurmak olmalıdır.

Sosyal medya kullanıyorsanız, müşterilerinizle iletişim kurmanız, bir diyaloğa girmeniz ve fikirlerini istemeniz gerekir. Mağazanızda taşımayı düşündüğünüz iki öğenin resmini gönderin ve müşterilere en çok hangisinden hoşlandıklarını sorun. Bu, ortak takipçilere paylaşımın dağılmasını sağlayan bir diyalog oluşturur . Ayrıca, bu örneği denerseniz, yüksek kar marjı elde etmenizi sağlayabilr, çünkü yaptığınız fikir alış verişi satamayacağınız ürünü stoğunuza katmanızı önler.

Görüntüler Anahtar Niteliğinde

Dikkate alınması gereken bir başka şey , sosyal medyada en yaygın şekilde paylaşılan içeriğin görüntüler olduğudur. Dolayısıyla, yazılarınıza her zaman bir resim ekleyin. Bu, takipçilerinizden birinin gönderiyi kendi ağları ile paylaşma olasılığını önemli ölçüde artıracaktır. Büyük bir takipçi ağı oluşturmak harika olsa da, takipçilerinizle kaliteli bir iletişim içinde olmak için – kaç kişi olduğu önemli değil -onlarla ortak ağlarda paylaşım yapın ve bu kişiler yayınlarınızı gördükçe kendi takipçileriylede paylaşacaklardır.

Bu, yeni bir “söylenti” biçimidir ve insanların bir gönderinin “viral” olduğunu söylediklerinde kastettiği şey budur.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir: Yeni Coronavirus Sars Cov-2 Üzerine

Kaynak

E-POSTA LİSTEMİZE KATILIN

!! Güncel bilgilerden haberiniz olsun !! *


Kayıt İçin Teşekkürler

Birşeyler yanlış gitti.