KÖPEKLERDE İSHAL:

köpeklerde ishal

Bu kimsenin bahsetmeyi sevdiği bir konu değil, ancak köpeğiniz varsa günün birinde köpeklerde ishal konusunda sulu bir dışkıyı temizliyor olma ihtimalini göz önünde bulundurarak çözüm yollarını düşünmeye değer.

Köpeklerde ishal yaygın bir rahatsızlıktır ve sıklık, süre, yoğunluk bakımından köpekten köpeğe değişiklik gösterebilir.

İshali tamamen önleyemeyebilirsiniz, ancak bunun hakkında mümkün olduğunca çok şey bilmek, ishalin oluşma sıklığını ve yaşadığı olumsuz tabloların sayısını azaltabilir.

Köpek Sindirim Sistemi:

köpek sindirim sistemi

Köpeklerin ve insanların yiyecekleri sindirme şekilleri arasında ciddi farklılıklar vardır.

Örneğin insan çene şekli ve tükürük enzimleri ağızda bir lokmayı parçalamaya yönelikken, köpeklerin yiyecekleri parçalamak, ezmek ve sallamak için yapılmış ağızları ve çeneleri vardır. Tükürük enzimleri çoğunlukla bakterileri öldürmek için tasarlanmıştır, bu yüzden insanları hastaneye göndebilecek maddeleri tolere edebilirler.

Yiyecekler köpek özofagusundan hızla geçer ve sindirimin gerçekleştiği mideye parçalar halinde girerler. Köpek mide asitleri insanlardan üç kat daha güçlüdür, bu yüzden hemen hemen bozulmamış yiyecekleri sindirebilirler. Normal şartlar altında, katı ve iyi biçimlenmiş bir dışkı üretimi için gıdanın ağızdan ince ve kalın bağırsaklara geçiş süresi 10 saatin altında olmalıdır.

Köpeklerde ishal in en yaygın 12 sebebi:

Birçok şey çok iyi dengelenmiş olan bu sistemi bozabilir, köpeklerde ishal e veya daha az sıklıkla kabızlığa neden olabilir. Çok fazla ot yemek gibi şeyler ciddi durumlar olarak görülmez. Midede bulunan sindirilemez bir nesne (örn: taş) veya kanser hastalığı hayatı tehdit eden bir sorunun işareti olabilir.

Bir köpeğin gevşek ve sulu dışkı yapmasının birçok nedeni vardır, ancak çoğu vaka bu 12 tetikleyiciden birine bağlıdır:

 • Besleme hatası : Çok fazla, atık gıda veya bozulmuş yiyecek demek. Aslında veteriner hekimlik çevrelerinde bir tanımlama vardır : “çöp toksikozu” veya “çöp bağırsak”.
 • Diyet değişikliği: Bir köpeğin sindirim sisteminin yeni proteinlere adapte olması birkaç gün sürebilir. Bu nedenle, birçok köpek maması üreticisi, bir marka gıdadan diğerine geçtiğinizde bunu kademeli olarak yapmanızı önerir
 • Gıda intoleransı
 • Allerjiler
 • Parazitler: Bunların çoğu yavru köpeklerde veya zayıf bağışıklık sistemi olan yetişkinlerde hastalığa neden olacaktır.
  • Nematodlar (Yuvarlak Solucanlar)
  • Kancalı Kurtlar
  • Kamçılı Kurtlar
 • Koksidiya (coccidia)
 • Giardia
 • Zehirli maddeler veya bitkiler
 • Oyuncak veya çorap gibi sindirilemeyen bir cisim yutmak
 • Aşağıdaki yaygın virüslerden biriyle enfekte olmak
  • Parvovirus
  • Coronavirus
  • Distemper
 • Salmonella gibi bakteriyel enfeksiyonlar
 • Böbrek ve karaciğer hastalığı, kolit, iltihabi bağırsak hastalığı ve kanser gibi hastalıklar.
 • Antibiyotikler ve diğer ilaçlar.
 • Stress veya duygusal olarak rahatsız olma.

Dışkı köpeğinizin sağlığı hakkında size ne anlatabilir?

Köpeklerde İshal in kıvamı ve rengi, sorunun nedeni ve köpeğinize neler olduğu hakkında çok şey gösterir. Bir veteriner hekime semptomları tanımlarken renk, kıvam ve diğer her şeyi çok dikkatli bir şekilde not etmelisiniz. Birçok durumda, ishal birkaç evde yapılan birkaç günlük tedaviden sonra çözülecektir, ancak uzun bir süre devam ederse veya ciddi bir soruna işaret edebilecek birkaç belirtiden herhangi birine sahipse veteriner hekiminize danışmak iyi bir fikirdir,

Aşağıdaki infografik köpeğinizin dışkısı hakkında yorum yapabilmeniz adına size bilgi verebilir.

köpeklerde ishal

 

Köpeklerde ishal için evde yapılabilecek öneriler:

Birçok vaka hafif atlatılabilir ve veteriner hekiminizin tavsiyesi ile ofise gitmeden tedavi edilebilir. Çok temel basit tedavi diyetlerine cevap alabilirsiniz.

 • Bir süre beslemeye ara vermek

 12 ila 24 saat boyunca yiyecekleri alıkoymak ve sık sık az miktarda su sağlamak, rahatsızlığın nedenini ortadan kaldırabilir ve gastrointestinal sistemin düzelmesini sağlayabilir. Genellikle ishallerde  ilk saldırı hattı mide-bağırsak sistemidir. Hızlı karar vermeden önce, köpeğinizin dayanabilecek kadar sağlıklı olduğundan emin olun. Örneğin, köpek yavruları ve yaşlı köpekler besinlere ihtiyaç duyar. Ayrıca, daha büyük arkadaşları kadar fiziksel rezerve sahip olmayan küçük köpekler için gıda kısıtlaması uygun olmayabilir.

İshal dehidrasyona neden olabilir, bu nedenle köpeğinize her zaman suya erişim sağladığınızdan emin olun. Birçok kişi elektrolit dengesini korumak için tatlandırıcısız Pedialyte  (oral rehidratasyon sıvısı) kullanmaktadır.

Yemek dolabından bazı tedavi önerileri:

Gıda kısıtlamasından sonra yiyecekler kademeleri olarak verilir ve bir çok kişi dışkıyı normalleştiren bağlayıcıları kullanır.  Denenmiş ve işe yarayan yöntemlerden bazıları şunlardır:

Pirinç suyu: Yüksek kaliteli pirinci normalden fazla suda kaynatın, taneleri alın ve köpeğe kalan kremalı beyaz çorbayı sunun. Et suyu veya biraz bebek maması katmak gıdayı daha lezzetli hale getirecektir.

Beyaz Pirinç

Konserve balkabağı: (sade olanı , pasta dolgusu değil) ishal ve kabızlığın her ikisine birden iyi gelmek gibi garip bir özelliğe sahiptir.

Yoğurt: !! süt ve süt ürünlerini tolere edebilen !! köpeklerde yardımcı olabilir.

Probiyotikler, sindirime yardımcı olan canlı bakteriler (bunlar yoğurttada bulunur)

Haşlanmış patates kabuğu soyulmuş şekilde

Süzme peynir

Yumurta (tereyağı veya sıvıyağ kullanılmadan hazırlanmış) ve Tavuk (derisiz) gibi sade protein kaynakları

Rezene gibi otlar bağırsakları yatıştırıcı özelliklere sahiptir.

Özel olarak formüle edilmiş köpek maması: Bazı üreticiler mide problemlerini yatıştırabilecek gıdalar sunmaktadır. Bunları veteriner hekiminizden almanız gerekebilir.

Hangi durumlarda Veteriner Hekime başvurulmalıdır?

Bir veteriner hekime başvurmanın doğru zamanı, köpeğiniz için normal olana bağlıdır. Ne yazık ki, bazı köpekler sindirim bozukluklarına diğerlerinden daha yatkındır, bu nedenle bireysel olarak sıra dışı olan durumların  farkında olmalısınız.

Bununla birlikte, veteriner hekiminize danışmanız gereken bazı durumlar vardır:

 • Uyuşukluk, ateş, kusma, kuru-yapışkan ve soluk diş etleri veya halsizlik gibi diğer fiziksel semptomlar;
 • Yukarıda bahsettiğimiz evde uygulanan tedbirlere rağmen durmayan ishal,
 • Dehidrasyon
 • Uzun süren ishal: Neye göre uzun sürmüş olduğunu köpeğinizin normal haline göre gerçekleşen değişimden anlayabilirsiniz. Bazıları bu konuda birkaç gün sürmesi yeterli derken bazılarıda daha uzun sürelerden bahsediyor.
 • Başka bir hastalıktan dolayı ilaç kullanıyorken gerçekleşen ishal,
 • İleri yaş, diyabet, Cushing, kanser veya herhangi bir tıbbi sorun ile birlikte seyreden ishal.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir: Kedilerde Şeker Hastalığı – Diabetes Mellitus

Kaynak

E-POSTA LİSTEMİZE KATILIN

!! Güncel bilgilerden haberiniz olsun !! *


Kayıt İçin Teşekkürler

Birşeyler yanlış gitti.