eklem ağrısı muayene

9 yaşındaki Labrador cinsi köpeğim 2 yaşındaki Labradoruma ayak uydurmakta zorluk çekmeye başladı ve bazen sabah kalktığında gergin görünüyor. Veteriner hekim osteoartrit  (köpeklerde eklem ağrısı) teşhisi koydu. Bu hastalık hakkında biraz bilgiye ihtiyacım var.

Osteoartrit (köpeklerde eklem ağrısı), bir veya daha fazla eklemin iltihaplanması ve dejenerasyonunu kapsayan karmaşık bir durumdur. Osteoartrit kelimesi Yunancada birkaç kelimeden türetilmiştir: osteo “kemik” anlamına gelir, artro “eklem” anlamına gelir ve itis “iltihap” anlamına gelir. Osteoartriti olan köpekler, günlük yaşam aktivitelerine müdahale eden, çeşitli eklemlerinde ağrı ve iltihaplanma yaşarlar.

Osteoartrit, palpasyon ile yapılan kapsamlı bir fizik muayene, (ağrıyı lokalize etmek ve yoğunluğunu belirlemek için parmaklarla hissetmek gerekir) x-ışınları veya diğer görüntüleme teknolojilerini içeren ek teşhislerin bir kombinasyonu ile tespit edilir.

eklem ağrısı alanları

Köpeklerde eklem ağrısı na (iltihaplanmasına) neler sebep olur?

 • Vücut yapısı
 • Vücut kondisyonu (aşırı kilolu veya obez olmak köpeklerde eklem ağrısı ile oldukça ilişkilidir)
 • Anormal eklem gelişimi (örneğin köpek kalça displazisi, dirsek displazisi, diz kapağı luksasyonu -çıkması-)
 • Aktivite geçmişi
 • Yaralanma geçmişi (örneğin geçmiş kırık, bağ hasarı, kas hasarı, eklem enfeksiyonu, kıkırdak hasarı / erozyonu var mı?)
 • Ortopedik cerrahi
 • Beslenme geçmişi
 • Aslında, Eklem ağrılı köpeklerin çoğu, Eklem iltihapları geliştikçe ve ilerledikçe bu faktörlerin bir kombinasyonunu yaşar.

Artık osteoartritin tek sebebinin yaşlanma olmadığını biliyoruz ?

Ayağa kalkma ve çökme veya oturma zorluğunun yanı sıra köpeklerde eklem ağrısı ‘nın başka belirtileri var mı?

Köpekler eklem iltihabına sahip olduklarında birçok farklı belirti gösterebilirler ve her zaman aynı belirtiyi göstermeleri gerekmez. Köpek sahiplerinin fark edebileceği en yaygın işaretler şunları içerir.

 • Ayağa kalkma ve oturma – çökme sorunu
 • Ağrının olduğu bölgenin dik ve sert yürüyüş sergilemesi
 • Bir veya daha fazla ayakta topallık
 • Merdivenlerden yukarı çıkma, aşağı inmede isteksizlik
 • Aşağı veya yukarı sıçramada isteksizlik (ev eşyasının üstüne veya araca çıkıp inmede)
 • Katı, şiş veya ağrılı eklemler
 • Vücudun bazı bölgelerine dokunulmasından rahatsız olma
 • Dayanıklılık-canlılık kaybı
 • Diğer köpeklere veya insanlara karşı beklenmedik saldırganlık

eklemde sertlik

Veteriner Hekimimiz köpeğimin fazla kilolu olduğunu söyledi. Yeni yiyeceklerin yanı sıra bazı ilaçlar ve fonksiyonel gıdalar yazdı. Köpeğime vermem gereken neden bu kadar çok şey var?

Ne yazık ki köpeklerde eklem ağrısı nı tedavi etmek için sihirli bir değnek yoktur. Aslında eklem iltihabı bir kez tesbit edildikten sonra onu yönetiyormuş gibi davranmıyoruz çünkü kemikte ve kıkırdakta oluşan harabiyet nedeniyle osteoartrit tamamiyle iyileştirilebilecek bir hastalık değildir.

Eklem ağrısı çok karmaşık bir hastalık sürecidir. Bu nedenle onu yönetmek oldukça karmaşık bir durumdur. Çünkü birden fazla yöntemi birleştirerek alabileceğimiz en iyi sonuçlara ulaşmaya çalışıyoruz. Artritin tipik multimodal (çok biçimli) yönetimi aşağıdaki maddeleri içerir:

Beslenme

Vücut kondisyonunu normalleştirmek kritik öneme sahiptir, bu nedenle veteriner hekiminiz bu hedefi gerçekleştirmek amacıyla belirli bir besleyici ürün yazacaktır. Bu süreçten sonra vücut ağırlığını ve durumunu normalleştirirken eklemleride destekleyen bir besin profili oluşmuş oluyor. Öngörülen beslenme programına sıkı sıkıya bağlı kalmak önemlidir.

Ağrı kesici ilaçlar

Non-steroidal Antiinflamatuar İlaçlar (NSAID’ler) genellikle köpeklerde eklem ağrısı na  karşı ilk savunma hattı olarak kullanılır. Veteriner hekiminiz, köpeğinizin bu ilaç sınıfı için iyi bir aday olup olmadığını tespit edecektir.

Nadiren, NSAID yerine bir kortikosteroid antiinflamatuar ilaç reçete edilir. İki ilaç sınıfı birlikte KULLANILAMAZ.

Gabapentin, kronik ağrıyı NSAID’lerden veya kortikosteroidlerden farklı bir şekilde ele alan ve bu ilaçları tamamlayan ağrı kesici bir ilaçtır. Köpeklerde eklem ağrısının kronik doğasını ele almanın bir yolunu sağlar ve özellikle hasta daha yaşlı olduğunda ve bir NSAID alamadığında faydalıdır.

Köpeğiniz topalladığında veya eklem iltihabı teşhisi konduğunda asla kendi ecza dolabınızdan ilaç kullanmamanız önemlidir.

Nutrasötikler

Bir besin takviyesinin tıbbi etkileri olduğunda buna “nutrasötik” denir. Piyasada bu ürünlerin birçoğu vardır ve birçoğu eklem hastalığı ile kullanım için etiketlenmiştir. Veteriner hekiminize reçete ettiği nutrasötikler ile ilgili bilimsel verileri sorduğunuzdan emin olun.

Fiziksel Tıp

eklem ağrısı muayene 2

Tıbbi akupunktur, osteoartrit’li birçok köpek için mükemmel ağrı kesici etki sağlayabilir. Aynı şekilde, kayropraktik ve tıbbi masaj gibi diğer fiziksel tıp disiplinleri de fayda gösterebilir.

Son olarak, fiziksel rehabilitasyon, fizik tedavi tekniklerini insan tıbbından hayvan hastalara uygulama şeklinde tatbik edilen bir disiplindir. Bu teknikler arasında (bunlarla sınırlı olmamak üzere) terapötik lazer, terapötik egzersiz, eklem mobilizasyonu ve su altı koşu bandı kullandırarak yapılan hidroterapi bulunur.

Köpeğimin daha rahat olması için yapabileceğim başka şeyler var mı?

Herhangi bir köpek sahibinin osteoartritli bir köpeğe sağlayabileceği, rahatlık ve hareketliliğe yardımcı olabileceği basit uygulamalar vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Yumuşak, yastıklı yatak takımı
 • Yükseltilmiş yiyecek ve su kapları (dirsek yüksekliği)
 • Kaymaz zemin yüzeyleri
 • Araca girip çıkmak için basit bir rampa
 • Reçeteli beslenme ve ilaç önerilerine uymak

Köpeğimin uzun vadeli geleceği adına ne söylersiniz ?

Uygun bir yönetimle eklem ağrılı köpekler normal bir yaşam beklentisi içine girebilir. Etkinliklerinin ve oyunlarının değişen bedenlerine uyum sağlaması için ayarlanması gerekebileceğini unutmamak önemlidir. Veteriner hekiminiz bu ayrıntılar hakkında özel rehberlik sağlayabilir.

Köpeklerde eklem ağrısı -iltihabı- önlenebilir mi ?

Bir köpeğin bir yavruluğundan itibaren yavaş yavaş büyümesine izin vermek ve büyümesi boyunca ve yetişkinliğe kadar idel bir vücut kondisyonunu sürdürmek, köpeklerde eklem ağrısın – iltihabını  önlemenin en önemli yoludur. Büyüme anormallikleri ve yaralanmalar her zaman tahmin edilemez, bu nedenle en iyi çabalarımız bile yaşlı bir köpekte osteoartriti önlemek için yeterli olmayabilir. Bununla birlikte, sağlıklı büyüme, iyi beslenme, optimal vücut durumu ve düzenli egzersiz ile eklem iltihabını önleme veya en azından geciktirme olasılığı mümkündür. Veteriner hekiminiz, köpeğiniz için en iyi planı oluşturmak için size yardımcı olacaktır.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir: İneklerde Doğum ve 5 Belirtisi

Kaynak

E-POSTA LİSTEMİZE KATILIN

!! Güncel bilgilerden haberiniz olsun !! *


Kayıt İçin Teşekkürler

Birşeyler yanlış gitti.