Kilolu Kedi ‘nin Zayıflatılmasına Nasıl Yardımcı Olunur ?

şişman kedi

Kilolu Kedi nizin zayıflamasına yardımcı olmak için neler yapabilirsiniz? Onu doğru yiyecekler ile besleyin, onu aktif tutun ve fazla beslemekten kaçının.

Tüylü kedi arkadaşlarımız endişe verici oranlarda obeziteyi yaşıyorlar, çünkü genellikle sahipleri düzgün şekilde diyetlerini yönetemiyorlar ve onların egzersiz yaptıklarından emin değiller. Aslında, Hayvan Obezitesini Önleme Derneği’ne göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki evcil kedilerin yaklaşık yüzde 58’i fazla kilolu kedi. Ve her üç evcil kediden biri obez. Cornell Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ne göre, aşırı kilolu kedi ler sevimli kucak ısıtıcıları gibi görünebilir, ancak aşırı yağları, bir dizi ciddi sağlık problemi geliştirme olasılığını artırır. Bunlar:

 • Karaciğer hastalığı,
 • Tip 2 diyabet,
 • Kalp hastalığı,
 • Solunum yolları rahatsızlığı,
 • Yüksek tansiyon,
 • Böbrek hastalığı,
 • Cilt problemleri,
 • Kireçlenme.

Ve aşırı kilolu kedi üzerinde çalışmak çok daha tehlikelidir bu evcil kedilerin ameliyat sırasında ölme olasılığı daha yüksektir. Yüksek sıcaklıklara daha az toleranslıdır ve bulaşıcı bir hastalığa yakalanmaya daha az dirençlidir. Obez kediler, 6 ila 12 yaşları arasında, orta yaşta ölme olasılıkları daha az kilolu kedi lerin iki katıdır.

Kedi Obezitesine Neden Olan Temel Faktörler:

kilolu kedi

Evcil kedilerin aşırı kilolu olmasına neyin sebep olduğunu belirlemeye çalışan araştırmacılar, kedi obezitesi için önde gelen iki risk faktörünü belirledi: çok fazla yemek ve yeterince aktif olmama.

Aşırı yemek: Her istediğinde yemesine izin verilen veya çok zengin kedi maması verilen evcil kedilerin obez olma olasılığı daha yüksektir.

Hareketsizlik: Küçük dairelerde veya evlerde kapalı tutulan evcil kedilerin, büyük evlerde veya açık havada dolaşmasına izin verilen kedilere göre aşırı kilolu olma olasılığı daha yüksektir.

Amerikan Kedi Hekimleri Derneği‘ne göre, kedinizin aşırı kilolu veya obez olduğuna dair bazı işaretler şunlardır:

 • Aşırı yağ nedeniyle hissedilmesi zor olan kaburga ve omurga.
 • Yukarıdan kediye baktığınızda göğüs kafesi ve kalçalar arasında görünür bir bel yoktur.
 • Karın bele hizalanmış olmaktansa aşağıya doğru sarkar,
 • Yağ birikintileri göğüste, kalçalarda, sırtta ve kuyruğun tabanında görülür.

Veteriner Hekiminiz, ideal kilonun 5 puan olduğu bir vücut durumu skoru kullanarak kedinizi derecelendirebilir. Evcil Hayvan Obezite Önleme Derneği, belirli kedi türleri için bu ideal kilo aralıklarını listeler:

Evcil kedi: 3.6 ile 4.5 kg arası

Siamese: 2.2kg ile 4.5 kg arası

Persian: 3.1 kg ile 5.4 kg arası

Main Coon: 4.5 ile 5.4 kg arası

Sağlıklı bir kedinin diyeti nasıl olmalıdır ?

Sağlıklı bir kedinin diyetinin yapı taşları, yerleşik düşüncelere ters düşen bazı gerçekleri içerir. Kedinizi doğru beslemek için:

 • Kuru yerine ıslak kedi maması sağlayın. Evcil kediler doğal etoburdur ve yüksek proteinli yiyecekler yemeleri gerekir. Kuru kedi maması karbonhidrat bakımından çok yüksek olma eğilimindeyken, ıslak kedi maması protein açısından zengindir ve daha fazla su içerir. Kedinizi kesinlikle vejetaryen bir diyetle beslemeyin.
 • Porsiyonları kontrol ederek, kedinizi günde iki kez besleyin. İki besleme arası yaklaşık 8 ila 12 saat olmalıdır. Veteriner Hekiminizle kediniz için uygun miktarın ne olduğu hakkında konuşun. Diyabet veya diş kaybı gibi bazı sağlık sorunları olan kediler için farklı beslenme yaklaşımları gerekebilir.
 • Birden fazla kediniz varsa bir plan oluşturun. Birden fazla kedinin olması beslenmeyi zorlaştırabilir, özellikle de diğerinin yemeğini yiyen veya planlanan yemek saatlerinde görünmeyi sevmeyen bir kediniz varsa. Tüm kedilerinizi doğru şekilde beslemenin yolları hakkında veteriner hekiminiz ile konuşun.
 • Sütü es geçin. Cornell Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ne göre, yaygın inanışın aksine, süt kediler için kötü olabilir. Birçok kedi laktoz intoleranslıdır, yani sütteki laktozu parçalamak için gerekli bir enzime sahip değildirler ve süt içmekten kusabilir veya ishal yaşayabilirler. Dengeli bir diyetleri varsa, sütten alacakları hiçbirşey yoktur. Bunun yerine, bol miktarda temiz su sağlayın, su kabını günlük olarak temizleyin ve doldurun.

Kilolu Kedinizin Zayıflamasına Yardımcı Olun:

Kedinizin sağlıklı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olmak için uygulayabilecekleriniz şunlardır:

 • Etkinlik seviyelerini arttırmak için onlarla sık sık oynayın: Lazer işaretçiler veya dans eden bazı oyuncaklar onları hareketlendirmede yardımcı olabilir.
 • Yemeklerini bulmaları için mücadele etmelerini sağlayın: Onları genelliklle normalde beslendiği yerden uzakta besleyin böylece mama kaplarını ararlarken egzersiz yapmış olurlar. Ödül ikramı vermek istiyorsanız yine saklayarak onlara ödül bisküvisi verebilirsiniz.
 • Kendi oyuncaklarıyla oynamalarını sağlayın: Onlara aktif olarak oynayabilecekleri birçok oyuncak verebilirsiniz.
 • İkramları Sınırlandırın: Kedinizi çok fazla masa artıkları veya diğer yiyeceklerle beslemeyin. Cornell Üniversitesi Veteriner Fakültesi, obezite tedavisinde bir kedikinin günlük alımının yüzde 15 ve daha azıyla sınırlandırılması gerektiğini öneriyor.

Evcil Hayvan Obezite Önleme Derneği, bu diyet yönergelerini izlerseniz ve evcil kedinizi aktif tutarsanız kilo kaybının yaklaşık sekiz ay sürebileceğini tahmin ediyor ancak uygulamalarınızdan emin olmak için veteriner hekiminize danışmanızı öneriyor.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir: Atlarda Topallık – Laminitis – Arpalama

Kaynak

E-POSTA LİSTEMİZE KATILIN

!! Güncel bilgilerden haberiniz olsun !! *


Kayıt İçin Teşekkürler

Birşeyler yanlış gitti.