KEDİLERDE AKUT BÖBREK YETMEZLİĞİ

akut böbrek yetmezliği

Akut renal yetmezlik (ARY) veya Akut böbrek yetmezliği böbreklerin normal filtrasyon görevlerini yerine getiremiyor olduğuna işaret eder. Bu, kronik böbrek hastalığı (KBH) adı verilen çok daha yaygın böbrek yetmezliği şekli ile aynı değildir. ARY, kan dolaşımında toksinlerin ve diğer metabolik atıkların birikmesine, dehidrasyona, elektrolit dengesizliklerine ve kanın asit-baz dengesinde bozulmalara neden olur. Erken teşhis edilirse ve uygun bir şekilde tedavi edilirse, ABY potansiyel olarak geri dönüşümlüdür. Daha yaşlı kedilerin ABY geliştirme riski daha yüksektir.

Akut böbrek yetmezliğinin klinik belirtileri nelerdir?

ABY’nin klinik belirtileri arasında ani iştahsızlık (yemek yememe), halsizlik, kusma (kusulan maddenin içinde kan olabilir), kan da içerebilen ishal, garip bir nefes kokusu ve / veya nöbetler yer alabilir. Bazı kediler daha sık idrara çıkarken, diğerleri hiç idrar yapmayabilir. Yakın zamanda bir toksin yutulması (özellikle antifriz) veya yakın zamanda geçirilmiş bir travma, ameliyat veya hastalık geçmişi olabilir. Birçok kedi, hastaneye ulaştıklarında şokta olurlar. Veteriner hekim, fizik muayene sırasında çoğu kez büyümüş ve ağrılı böbrekleri bulacaktır.

Akut böbrek yetmezliğine ne sebep olur?

ABY‘nin çok sayıda nedeni vardır. En yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Üreter veya Üretrayla ilgili tıkanmalar (kedi idrarını yapamaz)
 • Antifriz zehirlenmesi (etilen glikol toksisitesi)
 • Sistemik şok
 • Kalp yetmezliği
 • Hipotansiyon veya düşük kan basıncı
 • Pıhtılaşma bozuklukları
 • NSAID ilaçların veya belli başlı antibiyotiklerin yutulması
 • Böcek veya yılan ısırıkları
 • Kurşun,civa arsenik veya talyum gibi ağır metallerin yutulması
 • Özellikle zambaklar olmak üzere zehirli bitkilerin yutulması
 • Rodentisitlerin yutulması (Fare zehiri)
 • Piyelonefrit (böbreğin bakteriyel enfeksiyonu)
 • Kedi enfeksiyoz peritoniti (FIP)

Akut böbrek yetmezliği nasıl teşhis edilir?

böbrek infografik

Teşhis tıbbi geçmişe, klinik bulgulara ve kan ve idrar testlerinin sonuçlarına dayanır. Diğer teşhis testleri, bazen radyografik kontrast veya abdominal radyografileri (X-ışınları), abdominal ultrasonu, ince iğne aspirasyonunu (uzun bir iğne kullanarak böbreği örnekleme) veya böbreklerin cerrahi biyopsisini içerebilir.

Akut böbrek yetmezliğinin tedavisi nedir?

Tedavi, dolaşımdaki toksinleri olabildiğince çabuk uzaklaştırmaya ve elektrolit dengesini yeniden sağlamaya odaklanır. Bu genellikle yirmi dört ila doksan altı saat (1 ila 4 gün) intravenöz sıvılar uygulanarak gerçekleştirilir. Periton diyalizi ve hemodiyaliz ise (böbrek nakli bekleyen bir kişiye uygulanabileceği gibi kanın toksinlerden arındırılması işlemi) nadiren yapılır, ancak bölgenizde mevcut olabilir. Toksine maruz kalma veya bir ilaç reaksiyonundan şüpheleniliyorsa, midenin içeriğinin derhal boşaltılması ve ardından toksinlerin daha fazla emilmesini önlemek için aktif kömür verilmesi önerilir.

Kalıcı veya kontrol edilemeyen kusması olan kedilerde beslenme desteği gerekebilir. Veteriner hekiminiz, kedinizin ABY’den kurtulması için en uygun tedavi planını önerecektir.

Akut böbrek yetmezliği teşhisi konan bir kedinin prognozu nedir?

İlk prognoz (hastalığın seyri hakkında tahmin), tüm ABY vakaları için tedbirli konulur. Sebep bir enfeksiyon ise, sebebin toksik bir madde olmasından daha iyi bir prognoz vardır. İyileşme için uzun vadeli prognoz, meydana gelen böbrek hasarının miktarına bağlıdır. Böbreğin kendini yenileme veya iyileştirme kapasitesi çok düşüktür ve bu da tedbir ile yapılan prognozu haklı çıkarır. Veteriner hekiminiz, kedinizin klinik belirtilerine, laboratuvar testlerinin sonuçlarına ve bireysel durumuna göre size en doğru prognozu sağlayacaktır.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir: Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

Kaynak

E-POSTA LİSTEMİZE KATILIN

!! Güncel bilgilerden haberiniz olsun !! *


Kayıt İçin Teşekkürler

Birşeyler yanlış gitti.