Apse tam olarak nedir?

kedilerde abse hastalığı

Kedilerde apse nin basit tanımı , vücudun herhangi bir yerinde bulunan bir “irin kesesi” dir. Apseler tipik olarak vücutta bulundukları yere göre tanımlanır. Örneğin diş kökünün ucunda diş kökü apsesi , deri altında ise cilt altı apseler oluşur.

Tipik olarak, apse, dokunulduğunda sert veya su balonu gibi sıkıştırılabilen ağrılı bir şişlik (vücut boşluğunun içinde veya dokunun derinlerinde yer almıyorsa) olarak aniden ortaya çıkar. Apse büyük veya küçük olabilir, deri altındaysa sıklıkla kızarıklığa neden olur ve lokal doku harabiyetine neden olabilir. Bazı apseler açılır ve kötü kokulu bir salgı çıkarır.

Apse olan bir kedinin apsesi açılmış ve vücudun dışına boşalmış olsa bile, genellikle ateşi olacaktır. Apse vücudun içinde (örneğin karaciğerde) bulunuyorsa, ateş beklenebilir ve apse dahili olarak yırtılmışsa, kan dolaşımında yaygın bir iç enfeksiyon veya bakterinin ek komplikasyonları olabilir.

Apselere ne sebep olur?

kedi absesi

Kedilerde apselerin birçok potansiyel nedeni vardır. En yaygın nedenlerden biri başka bir hayvanın ısırmasıdır. Isırık yaralanması sonucu yaraya bakteri girer, yara enfekte olur ve ilgili bakteriye ve ısırığın ne kadar derin olduğuna bağlı olarak bir apse meydana gelebilir. Batıcı-yaralayıcı cisimler gibi cansız nesnelerden kaynaklanan penetran yaralanmalar, apselere yol açabilir.

Aşağıdakiler dahil bazı bakteri türleri genellikle apse oluşumunda rol oynar:

Staphylococcus, Escherichia coli, belirli Streptococcus türleri, Pseudomonas, Mycoplasma, Pasteurella multocida , Corynebacterium , Actinomyces , Nocardia ve Bartonella gibi irin oluşturan bakteriler

Bacteroides, Clostridium ve Fusobacterium dahil olmak üzere yalnızca oksijen yokluğunda yaşayıp büyüyebilen bakteriler

Apse gelişimi için herhangi bir özel risk faktörü var mı?

Apselerden oldukça yaygın olarak etkilenen belirli doku ve organlar vardır. Vücuda yayılmış kan kaynaklı bir enfeksiyon, karaciğer apsesine neden olabilir. Dişin hasar görmesi diş kökü apsesine neden olabilir. Bir ısırık yarası, deri altında bir apse ile sonuçlanabilir. Solunan bir yabancı cisim veya şiddetli pnömoni akciğer apsesine neden olabilir. Son olarak, bir iç kulak enfeksiyonu, şiddetli sinüs enfeksiyonu veya ağızda derin bir enfeksiyon, beyin apsesine neden olabilir.

Apseler nasıl tedavi edilir?

kedilerde apse tedavisi

Apse tedavisi enfeksiyonun yeri ve şiddetine bağlıdır. Çoğu apse, hastanede değil, ayakta tedavi şeklinde tedavi edilir. Önemli olan, irin kesesini cerrahi olarak açarak, boşaltarak ve yıkayarak temizlemektir. Apse nedeni yabancı bir nesne ise, tamamen temizlendiğinden emin olmak çok önemlidir, aksi takdirde apse nüksedebilir.

Uygun antibiyotik tedavisi, yeri ne olursa olsun apselerin başarılı tedavisinin kritik bir bileşenidir. Antibiyotik, ilgili bakterilere göre seçilecek ve tedavinin süresi hem bakteriye hem de apsenin konumuna bağlı olacaktır. Genellikle veteriner hekiminiz, ilgili bakterilerin tanımlanabilmesi ve uygun bir antibiyotik seçilebilmesi için irinin örneğinin kültürlenmek üzere bir sevk laboratuvarına gönderilmesini sağlayacaktır. Antibiyotikleri reçete edildikleri süre boyunca vermek önemlidir. Bir apse tedavisi sırasında ağrının kesilmesini sağlamak da önemlidir. Veteriner hekiminiz antibiyotiğin yanında verilmek üzere uygun bir ağrı kesici ilaç yazabilir, uygun şekilde iyileşmeyi sağlamak için yeterli beslenmeyi sürdürme konusunda sizinle konuşabilir. Geçici bir diyet değişikliği olabilir. Son olarak, ilgili dokunun düzgün bir şekilde iyileşmesine izin vermek için iyileşme sırasında aktiviteyi kısıtlamak önemli olacaktır. Apseyi temizlemek için bir ameliyat yapıldıysa, kediyi sessiz ve kapalı bir ortamda tutmak kesinlikle zorunludur.

Kedimin tedavisi sonrası yapmam gerekenler neler?

Kedinizin apsesi iyileşirken, apse bölgesinden (apse yüzeysel ise) gelen akıntıyı veya kedinin düzelmediğine dair herhangi bir kanıtı (iç oraganlarda ise) izlemek önemlidir. Gelecekte oluşabilecek bir nüksten kaçınmak, apsenin nerede oluştuğuna ve hangi dokuların dahil olduğuna bağlıdır. Örneğin tekrarlayan anal kese apselerinde, bezin cerrahi olarak çıkarılması önerilebilir. Prostat apsesi durumunda, kısırlaştırma, nüksü önleyebilir. Isırık yarası apseleri için, nüksetmeye neden olabilecek kavga veya oyunla mücadele durumlarından kaçının.

Gecikmiş veya yetersiz tedavi, dokuda kronik olarak oluşan drenaj yollarına veya organ sisteminin bozulmasına bile neden olabilir, bu nedenle veteriner hekiminizin tüm tedavi talimatlarını takip etmeniz önemlidir. Apsenin yeterli şekilde boşaltılması veya çıkarılması, ardından uygun takip bakımı ve antibiyotiklerin verilmesi, ağrı kesici ilaçlar ve beslenmeyle tam bir iyileşme ile sonuçlanmalıdır.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir: Kedilerde Kulak Hastalıkları

Kaynak

E-POSTA LİSTEMİZE KATILIN

!! Güncel bilgilerden haberiniz olsun !! *


Kayıt İçin Teşekkürler

Birşeyler yanlış gitti.