İNEKLERDE DOĞUM BELİRTLERİ

İneklerde doğum

İneklerde doğum belirtileri her zaman heyecan verici bir durumdur. Ancak bu yıl Oakley’i (süt ineğimizi) çok güzel bir kahverengi İsviçreli boğayla tohumlattığımızdan beri heyecanım dorukta. Bunun için normalde genellikle komşumuzun bir boğasını ödünç alırız ve sonuçta hem etçil hemde sütçül özelliklere sahip bir buzağımız olur. Bu elbette kötü bir şey değil fakat ben oakleyin yanına tam bir sütçül özelliğe sahip düve istiyordum. Bu yüzden bir veteriner hekim çağırdık ve kahverengi isveç boğası spermasıyla yapay olarak tohumlattık. Artık iş beklemeye kaldı…

İneğinizin tam olarak ne zaman doğum yapacağını bilmenin sırrı nedir?

İneklerde doğum belirtileri zamanı için sadece bir tane işaret yoktur. İş o raddeye geldiğinde sabırlı olmalısın. Bir ineğin gebelik süresi 270-290 gün arasında olacaktır. Bu nedenle önemli bekleme ve zaman yaklaştığında durumu takip etmektir.

Ancak buzağılamanın yaklaştığını belli eden bazı kesin bulgular vardır.

Buzağılamanın 5 önemli İşareti

1.Hızla büyüyen meme

Şimdi, bu biraz aldatıcı olabilir, çünkü ineğin bazen buzağılama tarihinden aylar önce memesi kabarıklaşmaya başlar. Ancak, zaman gerçekten yaklaştığında, memenin çok daha hızlı büyüdüğünü göreceksiniz. Torbada veya meme başlarında artık kırışıklık olmayacak ve meme uçları hafif bir açıyla “dikilecek” veya dışarı çıkacaktır. Memesinin daha fazla büyüyemiyeceğini düşündüğüm için Oakley için üzülmüştüm fakat doğum yaklaştıkça beni yanılttı.

inekte doğum meme

Eğer ineğiniz yüksek kapasiteli ise, bazen süt biraz damlamaya başlayabilir, ancak inek buzağılamanın bitmesine kadar süt sağmaya çalışmayı önermiyorum.

2.Genital bölgede kabarıklaşma

Aynı zamanda gevşemiş vulva olarakta bilinir. Buzağılama zamanı yaklaştıkça, vulvası oynak hale gelecek ve gevşeyecektir. Oakley’in buzağılamadan önceki son birkaç gününde, yürürken vulvasının biraz zıpladığını fark ettim.

Kabarıklaşma genellikle doğumdan birkaç hafta önce başlar ve gün geçtikçe artar.

genital bölge

3.Kaybolan pelvik (leğen kemiği) bağları

İneğinizin kuyruk başı normalden biraz daha fazla mı dikiliyor? Bu, pelvik bağlarının doğuma hazırlanmak için yumuşadığının iyi bir göstergesi.

Pelivic bağ

Ayrıca, etçil ırklarda veya yağlı ineklerde bağları belirleyici bir işaret olarak kullanmak çok daha zor olacaktır. Hereford ineğimiz Oakley’den bir gün önce yavruladı ve kuyruk bölgesi hiç değişmiş gibi görünmüyordu. Oakley ise zaman ilerledikçe önemli bir değişiklik gösterdi.

pelvic ligament

Buzağılamadan saatler önce

Buzağılamadan birkaç hafta öncesine kadar pelvik bağlarda yumuşama fark edebilirsiniz, ancak en büyük değişiklikleri doğumdan 12 saat önce fark edebilirsiniz.

4.Mukus (Çara) Akıntısı

İnekinizin kuyruğunun altında biraz sümüksü akıntı fark ettiniz mi? Bu tamamen normaldir ve buzağılamadan bir ila iki hafta önce görmeyi bekleyebilirsiniz ya da hiç göremeyebilirsiniz.

Buzağılamadan bir gün önce Oakley’in kuyruğunda bazı mukoza akıntısı fark ettim. Çok değil, ama yaklaştığımızı bilmeme yetecek kadar.

Zaman Çerçevesi = Buzağılamadan iki hafta öncesine kadar ineğinizden akıntı / mukoza görebilirsiniz.

5.Huzursuzluk ve tuhaf davranış

İneklerde doğum

Buzağılama gününün huzursuz evresinde

Oakley buzağıladığı gün pek normal davranmıyordu. Arkadaşları otlakta otlarken, ağılda su tankının yanında durdu ve bir nevi kendini soyutladı. Birkaç saat sonra eşim onu ahırda başını duvara yaslamış ve arka bacaklarını uzatmış halde yakaladı.

Oakley’in Özel Sürprizi

Buzağılama mevsimi boyunca herhangi bir sorun olmadığından emin olmak için ineklerimizi dikkatlice izlesem de, onlara çoğunlukla işlerini yapmalarına izin vermek için bolca alan sağlamaya çalışıyorum. Bununla birlikte, bu sefer iyi buzağılama fotoğrafları çekmeye ısararlı  ve  kararlıydım, bu yüzden geçen hafta onu kameramla takip ettim.

Israrım karşılığını verdi ve kızım ve ben Oakley’nin doğumuna ilk kez tanık olduk. Onu rahatsız etmemek için elimizden geldiğince kendimizi belli etmedik, yine de bu sürecin bazı resimlerini çekebildim.

Su kesesi

Su torbasını burada görebilirsiniz – yırtılmış- ve bu fotoğrafta görünmese de, dışarı çıkmaya başlayan iki küçük toynak vardı.

Bölmeleri olan bir ahırımız var fakar ben onun  temiz hava ve çimenin olduğu bir yerde buzağılamasını tercih ettim. Oda odunları istiflediğimiz yerin yakınında bir yer tercih etti. Onu uzaklaştırarak rahatsız etmek istemiyordum.

İneklerde doğum

Ön bacaklar ve bir kafa. Bu noktada, dış dünyaya ilk kez bakarken buzağıyı göz kırparken bile yakaladım.

İneklerde doğum

Burada görmek zor, ama arka ayaklar neredeyse çıkmış durumda.

İnek Yalama

Oakley harika bir anne ve her zaman buzağıyı yalama ve temizleme işini eksiksiz tamamlar.

Bu noktada, kızım ve ben içeri girmemeye ve Oakley ile yavrusuna kaynaşmaları için biraz zaman tanımaya karar verdik. Mecbur kalmazsam işlerin tam ortasına atlamaktan hoşlanmam. Bu, buzağı ve anne için çok önemli bir bağlanma zamanı ve Oakley’nin güçlü bir annelik içgüdüsü olduğunu ve bir buzağıyı nasıl iyice temizleyeceğini bildiğim için, onu bir süre yalnız bırakmak istedim.

Ama bir saat sonra geri döndüğümüzde oldukça şaşırdık.

İkizler İnek

Ve mutlu son ikizler ?

İneklerde doğum belirtileri sonrasında ikizlik tablosuyla karşılaşmak bazen çok hoşa giden bir durum olmayabilir. Çünkü ikizlerden biri erkek biri dişi olduğunda dişinin kısır olma ihtimali vardır (freemartin). Annenin sütünün yetmediği durumlarda olabilir.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir: Köpeklerde Eklem Ağrısı – İltihabı – Arthritis

Kaynak

E-POSTA LİSTEMİZE KATILIN

!! Güncel bilgilerden haberiniz olsun !! *


Kayıt İçin Teşekkürler

Birşeyler yanlış gitti.