Buzağıların Soğuk Havalarda Korunması

Soğuk havalarda  buzağı lar düşündüğünüzden daha kısa sürede soğuk stresine girebilir. Kendinizi fazladan bir ceket ya da mont giyerken buluyorsanız, buzağılarınızda zaten soğuk stresinde demektir. 15-16 derece sıcaklık bile, soğuk stresindeki buzağıların büyüme ve bağışıklık fonksiyonlarının aksamasına vücut sıcaklığının düşmesine sebep olabilir. Aşağıda vereceğimiz yöntemlerle buzağıların vücut sıcaklığını normale getirip büyüme ve gelişimini sağlayabilirsiniz.

Ne Kadar İyi Beslense O kadar İyi: 

Hava sıcaklıkları azaldıkça, vücut sıcaklığını korumak ve büyümeyi sürdürmek için buzağının enerji ihtiyacı artar. 16 derecenin altına düştüğü her bir derece için, bakım için gereken enerji miktarı % 1 artar. Buzağının beslenme gereksinimleri karşılanmadığında kendi vücudundaki enerji depolarını kullanır, bu da kilo kaybına ve bağışıklık sisteminde risklere neden olabilir.

Yaygın inanışın aksine, soğuk havalarda buzağı beslenmesinde tek başına yağ seviyelerinin artması buzağının artan enerji taleplerini telafi etmeyecektir. Diyetteki yağda tek başına %100’lük bir artış, enerjide yalnızca % 12’lik bir artış sağlayabilir. Alternatif olarak, dengelenmiş yağ ve karbonhidratlarla üretilmiş buzağı sütü ikame tozunda % 50’lik bir artış, enerjide % 50’lik bir artış meydana getirebilir. Bunun için özel formüle edilmiş gıdaların buzağılara bilinçli bir şekilde verilmesi gerekir.

Beslenme Aralıklarını Sıklaştırın:

Kış mevsimi başladığında buzağıların beslenmediği süreyi sınırlamak önemlidir. Günde üç kez beslenme programı (sekiz saatlik artışlarla) daha dengeli enerji alımını sağlar. Günde iki kez besleniyorsa, tercihen akşamları geç saatlerde buzağı maması ile beslemek, sağladığı enerjiyle gece boyunca soğuğa karşı direnç kuvvetini arttırmaya yardımcı olabilir.

Buzağı başlangıç yemi miktarının arttırılmasıda yardımcı olabilir. Buzağılar kış aylarında yaz aylarına göre % 200 daha fazla başlangıç yemi ​​yiyebilir. Yemin içerisine çok az miktarda melas katımı soğuk havalarda buzağı performansını desteklemeye yardımcı olabilir.

Kış aylarında su alımına dikkat edin, bu da buzağı başlangıç ​​ ​​yemi tüketimini doğrudan etkiler. Soğuk havalarda ortaya çıkan bağıl nem ve kuru hava ile ilişkili dehidrasyon seviyesini küçümsemeyin. Tüketimi teşvik etmek için buzağıları 38.5 derece ılık su ile besleyin.

Vücut Sıcaklığını Muhafaza Edin:

Soğuk hava akımı, vücut ısısının kaybolmasına neden olabilir. Kaybedilen vücut ısısı, vücut sıcaklığının korunmasına yardımcı olmak için daha fazla enerjinin kanalize edilmesi gerektiği anlamına gelir, büyüme için mevcut enerjiyi sınırlar. Rüzgarı kontrol etmek için çıplak elinizi kullanın. Hafif bir rüzgardan fazlasını hissediyorsanız, bir hava akımı olabilir.

Derin saman yataklarını kullanarak süt buzağılarının soğuk havadan korunmasına yardımcı olun. Saman yataklarının ne kadar derin olduğunu tespit etmek için yatarken ayaklarının ne kadarının gözüktüğüne bağlı olarak aşağıdaki derecelendirme kriterlerini kullanabilirsiniz.

1=Tüm Ayaklar Gözüküyor

2=Ayakların Yarısı Gözüküyor

3=Ayaklar Gözükmüyor

1 puan yatağa daha fazla saman eklemek gerektiğini ifade eder. Burda dizinizle kontrolde edebilirsiniz. Eğer dizinizle yatağa bastırdığınızda diziniz ıslanıyorsa ekleme yapmak gerekir. Kuru kalıyorsa sıkıntı olmadığı anlamına gelir.

Buzağı ceketleri, buzağıların vücut ısısını korumasına yardımcı olan basit ve etkili bir araçtır. Yeni doğan buzağılarda bu ceketleri kullanın ve soğuk geçinceye kadar kullanmaya devam edin. Buzağı büyüdükçe ceket üzerindeki kayışları ayarlamayı unutmayın.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir: İneklerde Vücut Kondisyon Skorunun Önemi

Kaynak

E-POSTA LİSTEMİZE KATILIN

!! Güncel bilgilerden haberiniz olsun !! *


Kayıt İçin Teşekkürler

Birşeyler yanlış gitti.